Vercelli, Archivio Capitolare (MGH DD O III, n. 264)
source date: [997 December 31] [Pavia]
edition published: 2021
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

Otto divina favente clementia Romanorum imperator augustus. Decet imperatorem ecclesias dei semper recuperare, ut inde a deo digna valeat mercede remunerari. Quapropter omnium sanctae dei ecclesiae nostrorumque fidelium presentium videlicet ac futurorum noverit universitatis industria, qualiter nos interventu nostri fidelissimi Raginfredi venerabilis episcopi ac pro dei amore nostreque remedio anime cunctos canonicos sancte Uercellensis ecclesie cum omni familia et possessione omnibusque rebus mobilibus vel immobilibus ad sancti Eusebii canonicam iuste et legaliter pertinentibus, cum plebibus Dustria et Casaliglo omnibusque earum pertinentiis, cum portubus Sarui et Sicide, cum curtibus Carisiana atque Duuali et Montanario et omnibus earum pertinentiis et cum omni integritate ad prefatam sancti Eusebii canonicam pertinente sub nostre defensionis et tuitionis mundiburdium recipimus. Quare nostra imperiali iubemus potentia ut nullus dux aut episcopus marchio vel comes nullusque nostro imperio subditus magne aut parve persone prenominatos sancti Eusebii canonicos de omnibus que supra descripsimus seu que ad eorum canonicam iure pertinere noscuntur, inquietare molestare vel disvestire sine legali auctoritate presumat. Si quis autem huius nostri mundiburdii violator extiterit, sciat se compositurum auri purissimi libras centum, medietatem kamere nostre et medietatem prefatis sancti Eusebii canonicis. Quod ut verius credatur et diligentius ab omnibus observetur, nostri sigilli impressione inferius iussimus insigniri. Heribertus cancellarius vice Petri Cumaniepiscopi recognovit. (SI. D.) Data II. kal. ian. anno dominice incarnationis DCCCCXCVII, indictione XI, anno autem tertii Ottonis regnantis XIIII, imperii autem secundo; actum Papie in palatio; feliciter amen. (C.) In nomine sanctae et individuae trinitatis. Otto dei gratia Romanorum imperator augustus.

MGH DD O III, n. 264, pp. 681-682.

Panero 2004.

https://www.dmgh.de/mgh_dd_o_ii__dd_o_iii/index.htm#page/681/mode/1up.

La località di Duvali probabilmente corrisponde o alla corte di Campalona già donata nel 951 da Ottone all'arciprete Eistulfo oppure a un secondo insediamento sorto nel territorio di Montonero, documentato come tale al tempo del vescovo Gisulfo.