Vercelli, Archivio Capitolare (MGH DD O III, n. 388)
source date: [1001 January 18] [Roma] [XIV sm]
edition published: 2021
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

In nomine sancte et individue trinitatis. Otto tercius secundum voluntatem Iesu Christi Romanorum imperator augustus sanctarumque ecclesiarum devotissimus et fidelissimus dilatator. Notum sit omnibus fidelibus nostris, qualiter interventu et peticione Vgonis marchionis nostri dilectissimi fidelis dedimus sancto Eusebio cui dominus Leo episcopus preesse videtur, duas cortes iuris nostri Clauaziam et Bedolium in integrum cum omnibus terris massariciis silvis pratis pascuis vineis piscacionibus venacionibus ripis aquis aquarumque decursibus molendinis omnibusque terris cultis et incultis, cum omnibus servis et ancillis aldionibus et aldiabus et cum omnibus rebus mobilibus et inmobilibus ad easdem cortes in integrum pertinentibus et cum omnibus que dici possunt ad easdem cortes respicientibus, ut tam Leo episcopus quam omnes sui successores habeant teneant ordinent et quodcumque velint faciant, salva tantum dei reverencia et honore sancte ecclesie, quia omnino de nostro iure et de nostra proprietate in ius proprium et proprietatem sancti Eusebii Vercellensis episcopi contulimus, ut omnem potestatem habeat tam Leo Vercellensis episcopus quam omnes sui successores ita de illis predictis duabus cortibus Clauazia et Bedolio et omnibus mobilibus et inmobilibus illuc respicientibus facere, sicut de aliis terris quas sancta Vercellensis ecclesia pacifice et quiete tenet et tenuit. Interdicimus autem ut nullus dux marchio, nullus comes, nullus vicecomes nullaque imperii nostri magna aut parva persona ullam contrarietatem aut minoracionem facere umquam audeat aut umquam per aliqua placita aliquo ingenio fatigare. Si quis autem diabolico fastu ductus huius nostri precepti violator extiterit, mille libras auri obrizi componat, medietatem nostre camere et sancto Eusebio alteram, hocque preceptum omni tempore in sua permaneat firmitate. Quod ut verius credatur et in eternum conservetur, manu nostra roboravimus et nostro sigillo iussimus insigniri hanc paginam. Signum domni tercii Ottonis serenissimi imperatoris augusti. Heribertus cancellarius advicem Petri Cumani episcopi recognovit. Datum XV. kal. februarii anno dominice incarnationis MI, regni vero domni tercii Ottonis XVI, imperii vero V, indictione XIIII; actum autem Rome in palacio; feliciter amen. In nomine sancte et individue trinitatis.

DD O III, n. 388, p. 818.

Panero 2004.

https://www.dmgh.de/mgh_dd_o_ii__dd_o_iii/index.htm#page/818/mode/1up.

Ultima donazione di Ottone III a favore di Leone, sollecitata dal marchese Ugo di Tuscia concerne le curtes fiscali di Bioglio e Chiavazza cedute in integrum alla chiesa il 18 gennaio 1001 con appendici fondiarie servi e aldi. Si tratta di un diploma che la critica giudica genuino, anche se pervenuto in copia (inserita in un diploma giunto in originale, di Carlo IV del 7 giugno 1365): ne comprova l'autenticità l'attestazione delle due curtes nel D. 147/1030.