Vercelli, Archivio Comunale, Libri Biscioni, vol. 1, f. 57
source date: [1030]
edition published: 2021
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

In nomine sanctae et individue trinitatis. Chuonradus ipsius dispensatione Romanorum [imperator] augustus. Quia nullus extra aecclesiam salvus potest fieri, consequens est, ut unusquisque fidelis laborans in agro dei sine intermissione incumbat incremento ecclesiastice rei. Certum est enim, quia, sicut exaltatur mater omnium viventium, ita crescit merces omnium sibi servientium. Quapropter universorum eiusdem fidelium tam presencium quam futurorum noverit caritas, quod nos ecclesiasticis profectibus incumbentes ac dilectissime nostre Gisle imperatricis seu carissimi nostri filii regis Henrici precibus pietatis aures accomodantes per presentis precepti stabile firmamentum sancte Vercellensi ecclesie confirmamus omnia bona quiete tenenda ac pacifice imperpetuum fruenda, que sancto Eusebio olim collata sunt a nostris predecessoribus regibus vel imperatoribus seu quibuscunque fidelibus. Set ut mentes fidelium plenius gaudeant et predones cautius se custodiant, Vercellensem comitatum et sancte Agathe cum districto et teloneo ac universa publica functione vel exactione aut redhibitione confirmamus Eusebiane ecclesie; Bugellam insuper cum omni sua integritate, id est Vernade, Clauaza, Bedolium, Galianicum, Ponderanam, Mulinariam, Andurnum, Cisidulam curticellam in monte, Carisianam cum omni sua integritate, Sestegnum, Rouasindam, montem Victimali, Pedrorium, curtem quoque Vercellensis civitatis cum omnibus ad eam pertinentibus, curticellam in Audenico, curtem Canauam, curtem Caualli, abbatiam sancti Michaelis de Laucedio, Firminianam; curtem regiam quam Orcum nominant cum tota silva walda et Fulgitio et cum omnibus cortibus et villis, cum valle Cliui; pontem eciam Notingum, quem Notingus episcopus eiusdem Vercellensis ecclesie mirabiliter super eum equitando legaliter recepit; Languscum, curtem de Aucimiano cum omnibus suis pertinentiis, aquam de Scicida, aquam de Saruo, aquam de Eleuo cum utrisque ripis a loco ubi nascuntur usque in Padum, aquam Padi cum utrisque ripis a Lionna usque plebem Martori, aquam de Duria cum utrisque ripis a Petra grossa usque in Padum, Cousade, Martasca, Candeli, Treuere, Cleuoli, Sulzam cum silva Salsa, castellum Quirini, curtem Torcelli -- hec omnia sancta Vercellensis ecclesia proprio iure habeat in eternum cum omnibus publicis districtis mercatis teloneis piscationibus venationibus portibus molendinis montibus et vallibus alpibus edificiis mancipiis utriusque sexus agris vineis cappellis pratis pascuis silvis aquis aquarum decursibus cultis et incultis. Et insuper speciali edicto sancimus, ut in omnibus et per omnia supra nominatis locis nullus mortalium mercatum presumat instituere aut districtum vel teloneum aut fodrum seu aliquam publicam functionem ac redhibitionem exigere neque piscationem aut venationem exercere, nisi ad profectum vel ad proprium ius ipsius ecclesie. Quicunque ergo huic nostre confirmationi contraierit, nostre maiestatis reus erit, insuper mille libras auri se compositurum noverit, medietatem imperiali camere et medietatem ecclesie, cui molestiam intulerit. Quod ut firmius habeatur et diligentius ab omnibus observetur, hoc preceptum ex nostra iussione factum nostris manibus subtus firmavimus ac sigilli nostri impressione inferius insigniri iussimus et Arderico nostro fidelissimo deo dispensante a nobis ordinato sancti Eusebii vicario ad perpetuam pacem conservandam contulimus. Signum domini Chuonradi (M. IMP.) serenissimi atque invictissimi imperatoris augusti.

MGH DD Ko II, n. 147, pp. 198-199.

Panero 2004.

https://www.dmgh.de/mgh_dd_ko_ii/index.htm#page/198/mode/1up.

Manaresi (Alle origini, p. 311) si esprime così sul D. 147/1030 “molto probabilmente rimase incompiuto, poiché nelle copie che ce l’hanno tramandato il monogramma manca del solito segno di compimento; il che fa supporre che non abbia avuto l’approvazione del sovrano, e serve a spiegare come manchi dell’aggiunta della datazione, e sia rimasto allo stato di abbozzo”. Nonostante ciò, fu successivamente confermato dalla cancelleria imperiale con D. 328/1054 (MGH DD H III, D. 328), fatto che consente al Bresslau, nell’illustrazione all’edizione nei Monumenta di considerarlo genuino, giudicando per contro senza fondamento le obiezioni del Gabotto (partendo dal presupposto dell’autenticità del D. 323/999, quest’ultimo esprimeva un giudizio negativo sul D. 147/1030). Il diploma - pervenutoci in copia - costituisce una chiave di lettura fondamentale per discernere in tutti gli altri diplomi discussi le parti genuine da quelle interpolate (almeno per quanto concerne i contenuti), dal momento che esso nasceva dall’esigenza di dare alla chiesa di Vercelli uno strumento giuridico inoppugnabile e per questo attingeva a tutti i diplomi precedenti posseduti. In altri termini, attraverso il raffronto fra il diploma 147/1030 e quelli precedenti, è possibile ricostruire il contenuto “giuridicamente sicuro” degli stessi diplomi che presentano quelle incongruenze rilevate da tutti gli studiosi che se ne sono occupati e altre ancora che emergono con maggior evidenza dall’analisi del complesso della documentazione pubblica e privata della Chiesa vercellese. È ovvio che questo metodo di selezione non assicura che i beni e i diritti elencati nel 1030 fossero nella disponibilità effettiva dell'episcopio vercellese.