Vercelli, Archivio di Stato, Libri Biscioni, vol. 1, f. 219, n. 34.
source date: [1054 November 17] [Mainz (DE)] [XIII]
edition published: 2021
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

In nomine sancte et individue trinitatis. Heinricus divina favente clementia Romanorum imperator augu[stus]. Notum sit omnibus dei cultoribus et nostri imperii fidelibus, quod pro respectu divini timoris et pro peticione optime imperatricis et contecta[lis nostre] Agnetis et intercedente Gunterio nostro dilectissimo cancellario concessimus Gregorio nostro fideli atque dilecto episcopo sueque sancte Vercellensi ecclesie, ubi sanctus Eusebius requiescit, totam civitatem Vercellensem [in integrum] cum omni publica potestate imperpetuum more predecessorum nostrorum et pro dei et sancti Eusebii amore donavimus predicto Gregorio episcopo omnibusque suis successoribus imperpetuum totum comitatum Vercellensem [in integr]um cum omnibus [pertinentiis publicis et totum comitatum, que]m dicunt sancte Agathe, imperpetuum cum omnibus castellis villis piscationibus venationibus silvis pratis pascuis aquis aquarumve decursibus [cum] mercatis cum om[nibus toloneis et cum omnibus publici]s functionibus, ut dimota omnium hominum omni contrarietate tam Gregorius sancte Vercellensis ecclesie episcopus quam et omnes sui successores ad honorem dei omnipotentis et ad reverentiam sancti Eusebii episcopi, invicti contra heresiarchas militis, et in civitate Vercellensi intus et foris et in toto comitatu Vercellensi intus et foris et in toto comitatu sancte Agathe et in omnibus eorum pertinentiis liberam habeant potestatem placitum tenendi, legem omnem faciendi, omnem publicum honorem, omnem publicam potestatem, omnem publicam actionem et omnem publicam redditionem habendi exigendi et secundum propriam voluntatem et potestatem iudicandi, quia omnem potestatem et omne dominium publicum, quod ad nos inde pertinuit, in potestatem et dominium sancte Vercellensis ecclesie et Gregorii nostri episcopi et omnium sibi successorum dedimus largiti sumus et omnino concessimus imperpetuum. Nostra igitur imperiali maiestate precipimus, ut nullus dux nullus marchio nec etiam Yporiensis marchio nullus comes nullus vicecomes nullus archiepiscopus nullus episcopus nullaque nostri imperii magna aut parva persona nullus Italicus nullusque Teutonicus audeat sanctam Vercellensem ecclesiam aut predictum Gregorium episcopum aut aliquem eius successorem de comitatu Vercellensi et de comitatu sancte Agathe aut de aliqua eorum pertinentia inquietare molestare disvestire aut ullum placitum ibi tenere aut ullum districtum ibi habere aut ullam publicam exactionem ullo ingenio ibi exigere aut mercatum aut teloneum ibi querere, et si aliquis aliquod scriptum de mercatis aut teloneis ad comitatum Vercellensem et ad comitatum sancte Agathe pertinentibus ostenderit, sit inane, [sit vacu]um nullius umquam auctoritatis habendum aut firmitatis, set liceat tam Gregorio episcopo quam successoribus eius omnibus ad honorem dei et sancti Eusebii omnem liberam potestatem habere imperpetuum et in [civitate] et in toto comitatu [Vercellensi et in toto comitatu] sancte Agathe et in omnibus eorum pertinentiis, ut libere et secure permanente dei ecclesia prosperetur nostrum imperium, triumphet nostre corona militie, propa[getur] potentia populi Rom[ani et restituatur res pu]blica, ut in huius mundi hospitio honeste vivere, de huius vite carcere honestius avolare et cum domino honestissime mereamur regnare. Si quis autem contra hoc nostrum preceptum per aliquod ingenium ire presumpserit, componat mille libras auri, camere nostre medietatem et sancte Vercellensi ecclesie alteram. Quod ut omnino credatur et in eternum conservetur, manu nostra firmavimus in eternum adiutore deo victura et tribus sigillis precepimus insigniri, quia amor sancte trinitatis, pro qua pugnavit sanctus Eusebius, ad hoc nos traxit, ut suam ecclesiam suumque successorem tanto et tali honore donaremus. Qui hoc preceptum servaverit, sancta trinitas eum benedicet; qui autem fuerit transgressor, sancta trinitas eum maledicet et inter hereticos damnabit. [Signum] domni Heinrici tercii regis invictissimi (M.) imperatoris autem secundi. (SMP.) Gunterius cancellarius vice Herimanni archicancellarii recognovit. Data XV. kal. dec. indictione VII, anno dominice incarnationis MLIIII, anno autem domni Heinrici tercii regis imperatoris secundi ordinationis eius XXVI, regni vero XVII, imperii VIII; actum Mogontie; in dei nomine feliciter amen.

MGH DD H III, n. 327, pp. 447-449.

Panero 2004.

https://www.dmgh.de/mgh_dd_h_iii/index.htm#page/447/mode/1up.

Il documento è presentato nell'edizione come un atto di conferma (bestätigt) dal momento che riproduce quasi alla lettera la copia interpolata del D. 324/999 con gli opportuni adeguamenti dei nomi degli intercessori e del destinatario, ma è formalmente una nuova concessione (concessimus... donavimus... sono infatti i verbi reggenti della dispositio, esattamente come nel diploma ottoniano). Gregorio I ottenne da Enrico III (D.328) la conferma del diploma del 1030. Poiché, tuttavia, il D. 147/1030 faceva solo riferimento al comitato di Vercelli e al districtus su Santhià - ma non al relativo comitato, né al possesso integrale della città di Vercelli (bensì solo alla corte regia urbana) - Gregorio presentò alla cancelleria imperiale anche la copia interpolata del D. 324/999 che era stata utilizzata da Leone per avere il privilegio di conferma del 1025 e che contemplava "totam civitatem Vercellensem in integrum cum omni publica potestate totum comitatum Vercellensem in integrum cum omnibus publicis pertinentiis et totum comitatum quem dicunti sancte Agathe" . In questo modo il vescovo riusciva a legittimare con un secondo diploma, il D. 327/1054 l'esercizio dei poteri pubblici su tutta la città e nelle due circoscrizioni comitali senza dover ricorrere a un atto pubblico (il D.84/1027) che avrebbe potuto dare adito a vertenze con le signorie locali qualora si fosse scesi nel dettaglio delle singole località e dei diritti specifici.