Vercelli, Archivio Capitolare (MGH DD H III, n. 328)
source date: [1054 November 17] [Mainz (DE)] [XIV]
edition published: 2021
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

In nomine sancte et individue trinitatis. Heinricus divina favente clemencia Romanorum imperator augustus. Quia nullus extra ecclesiam salvus potest fieri, consequens est, ut unusquisque fidelis laborans in agro dei sine intermissione incumbat incremento ecclesiastice rei. Certum est enim, quia, sicut exaltatur mater omnium vivencium, ita crescit merces omnium sibi serviencium. Quapropter universorum eiusdem fidelium tam presencium quam futurorum noverit caritas, quod nos ecclesiasticis profectibus incumbentes ac dilectissime nostre coniugis imperatricis seu carissimi nostri filii regis Heinrici precibus pietatis aures accomodantes per presentis precepti stabile firmamentum sancte Vercellensi ecclesie confirmamus omnia bona quiete tenenda ac pacifice in eternum fruenda, que sancto Eusebio olim collata sunt a nostris predecessoribus regibus vel imperatoribus seu quibuscumque fidelibus. Sed ut mentes fidelium plenius gaudeant et predones caucius se custodiant, Vercellensem comitatum et sancte Agathe cum districto et theloneo et universa publica funccione vel exaccione aut redibicione confirmamus Eusebiane ecclesie; Buiellam insuper cum omni sua integritate, id est Vernade, Clauaza, Bedollium, Gallianicum, Ponderianam, Mulinariam, Andurnum, Cisidulam, corticellam in monte, Carixianam cum omni sua integritate, Sextegnum, Rouisindam, montem Uictimali, Pedrorium; curtem quoque Vercellensis civitatis cum omnibus ad eam pertinentibus, curticellam in Audenic[o], curtem Canauam, curtem Caualli, abbaciam sancti Michahelis de Laucedio, Firminianam; curtem regiam quam Orcum nominant cum tota silva walda et Fulgitio et cum omnibus curtibus et villis, cum valle Cliui; pontem etiam Notingum, quem Notingus episcopus eiusdem Vercellensis ecclesie mirabiliter super eum equitando legaliter recepit; >Languscum, curtem de >Aucimiano cum omnibus suis pertinentiis, aquam de Scicida, aquam de Saruo, aquam de Heleuo cum utrisque ripis a loco ubi nascuntur usque in Padum, aquam Padi cum utrisque ripis a Lionna usque ad plebem Martori, aquam de Duria cum utrisque ripis a Petra grossa usque in Padum, Consade, Matascum, Candele, Treuere, Cleuoli, Sulza cum silva Salsa, castellum Quirini, curtem Torcelli -- hec omnia [sancta Ver]cellensis e[cclesia] proprio iure in eternum habeat cum omnibus publicis districtis mercatis theloneis piscacionibus venacionibus portibus molendinis montibus et vallibus alpibus edificiis mancipiis utriusque sexus agris vineis capellis pratis pascuis silvis aquis aquarumque decursibus cultis et incultis. Et insuper speciali edicto sanccimus, ut in omnibus supra nominatis locis nullus mortalium mercatum presumat instituere aut districtum vel theloneum aut fodrum seu aliquam publicam funccionem ac redibicionem exigere neque piscacionem aut venacionem exercere, nisi ad profectum vel ad proprium ius ipsius ecclesie. Quicumque ergo huic nostre confirmacioni contraierit, nostre maiestatis reus erit, insuper mille libras auri se compositurum noverit, medietatem imperiali camere et medietatem ecclesie, cui molestiam intulerit. Quod ut firmius habeatur et diligencius ab omnibus observetur, hoc preceptum ex nostra iussione factum nostris manibus subter confirmavimus ac sigilli nostri impressione inferius insigniri iussimus et Gregorio nostro fidelissimo deo dispensante episcopo sancti Eusebii vicario ad perpetuam pacem sue ecclesie conservandum contulimus. Signum domni Heinrici tercii regis invictissimi (M.) imperatoris autem secundi. (SMP.)

MGH DD H III, n. 328, pp. 449-450

https://www.dmgh.de/mgh_dd_h_iii/index.htm#page/449/mode/1up.

Si tratta della conferma del diploma del 1030 concesso al vescovo Arderico