Vercelli, Archivio Comunale (MGH DD H IV, n. 214)
source date: [1069 January 3] [Goslar (DE)]
edition published: 2021
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

In nomine sancte et individue eiusdemque substantie trinitatis. Heinricus quartus dei gratia atque constitutione rex. Omnibus dei servis nostrisque fidelibus tam futuris quam presentibus notum esse volumus, quod nos, sic terrenum tenentes regnum ut non tradentes oblivioni perpetuum, id impresentiarum facere regali decentia curamus, quod ad perpetuam salutem anime domni Henrici digne memorie patris nostri nec non et venerabilis Agnetis nostre matris nec minus et nostre prosit divinitus. Sancto etenim Eusebio Uercellensium patrono, qui piissimus interpretatur, ut suis nobis succurrat piissimis precibus, interventu quoque Herimanni nobis dilectissimi Pauenbergensis episcopi nec non et Hebradi comitis nobis fidelissimi Mirabellum et Pecetum et que in Monte Farrato habemus cum omnibus eorum pertinentiis villis teloneis aquis aquarumque decursibus vineis silvis forestis cum omnibus eorum et districtis et finibus regali benignitate damus, propter carissimum etiam servicium, quod nobis fecit Gregorius eiusdem sancti Evsebii vicarius sueque sedis episcopus nosterque fidelissimus cancellarius, et sub precepti traditione nunc et in perpetuum concedimus, eo scilicet modo et ratione ut nullus archiepiscopus, nullus episcopus, nullus dux, nullus marchio, nullus comes, nulla magna parvaque persona audeat, presumat predictum sanctum, eius ecclesiam, eius vicarium et episcopum de omni predicto beneficio divestire molestare aut aliquid invadendo subtrahere. Quod si, quod minime credimus, aliquis fuerit, qui huius precepti nostri paginam violare presumpserit, se C libras auri compositurum noverit, medietatem nostre camere et medietatem predicto sancto et eius episcopo. Quod ut verius credatur cautiusque ab omnibus custodiatur, manu propria corroborantes hanc precepti nostri paginam sigillo nostro teutonico sigillari infra iussimus. Signum domni Heinrici quarti (M.) invictissimi regis. (SI. D.) Data est III non. ian. anno ab incarnatione domini nostri Iesu Christi millesimo LXVIIII, indictione VI, anno quoque ordinationis domni Heinrici quarti regis invictissimi XVI, regni vero eiusdem XIII; actum in Goslario; feliciter. In nomine sancte et individue trinitatis. Notum sit omnium fidelium tam futurorum quam presentium noticie, qualiter deo mediante finita est seditio, quam inter Sigefridum archiepiscopum Mogontinum et Wideradum abbatem Fuldensem decimarum peperit inquisitio.

MGH DD H IV, n. 214, pp. 272-273.

https://www.dmgh.de/mgh_dd_h_iv_1/index.htm#page/272/mode/1up.