Vercelli, Archivio Comunale (MGH DD H IV n. 235)
source date: [1070 July 20] [XIV m]
edition published: 2021
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

In nomine sancte et individue summeque trinitatis. Heinricus quartus dei gracia rex. Omnibus dei nostrique fidelibus tam futuris quam presentibus notum esse volumus, quatinus nos pro patris nostri domni Heinrici imperatoris anime nec non et nostre remedio, interventu quoque domni Herimanni Babembergensis episcopi nobis dilectissimi Gregorio Vercellensi episcopo nostroque cancellario carissimo et Eusebiane ecclesie et omnibus eius successoribus dedimus Casale cum arimannia et cum servicio, quod pertinet ad comitatum, Odalingo cum omnibus arimannis et quod pertinet ad comitatum, Albalingo cum omnibus arimannis et quod pertinet ad comitatum, Ocelingo cum omnibus arimannis et quod pertinet ad comitatum, Momolerio cum omnibus arimannis et quod pertinet ad comitatum, Seluolinam cum omnibus arimannis et quod pertinet ad comitatum, Redingo cum omnibus arimannis et quod pertinet ad comitatum et cum eorum finibuset pertinenciis silvis pratis aquis aquarumque decursibus piscationibus terris arabilibus et inarabilibus sub precepti nostri tradicione in perpetuum contulimus, ea scilicet racione ut nullus archiepiscopus, nullus episcopus, nullus dux, nullus marchio, nullus comes, nullus vicecomes, nullus miles, nullus gastaldio, nulla magna parvaque persona predictum episcopum neque sancti Eusebii ecclesiam neque eius successores molestare, iniuriam inferre, disvestire de omnibus predictis locis audeat, sicut dictum est in integrum. Quod si aliquis, quod minime credimus, huius nostri precepti paginam temere violaverit, sciat se compositurum C libras auri, medietatem nostre camere et medietatem episcopo predicto nostro fideli aut eius successoribus. Quod ut verius credatur cauciusque ab omnibus custodiatur, manu propria corroborantes sigillo nostro sigillari infra iussimus. Signum (M.) domni Heinrici quarti invictissimi regis et principis

MGH DD H IV D. 235.

Settia 1986; per l'identificazione dei luoghi