Vercelli, Archivio Comunale (MGH DD H IV n. 353)
source date: [1083 July 4] [Sutri (Viterbo)] [XIV pm]
edition published: 2021
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

(C.) In nomine sancte et individue trinitatis. Henricus divina favente clementia rex. Ecclesias ditare est thesauros sibi in celo thesaurizare. Quod nos considerantes simulque fidele et magnum servicium Vercellensis episcopi Regenneri perpendentes petitionem eius super ecclesia sibi comissa in petitionis effectum duximus, quia et eius servicii remunerationem et nostre anime salutem in hac re perspeximus. Vercellensi videlicet ecclesie, que dei deique matris perpetue virginis Marie et egregii pontificis Eusebii attitulata est nomini, duo castella Merebellum et Becetum cum omnibus appendiciis utriusque sexus mancipiis areis hedificiis pratis pascuis terris cultis et incultis viis et inviis silvis venationibus aquis aquarumque decursibus molis molendinis piscationibus exitibus et redditibus quesitis et inquirendis ac cum omni utilitate, que vel scribi vel nominari poterit, in proprium firmando tradidimus tradendo firmavimus; insuper statuimus eiusdem ecclesie episcopo Regennero suisque successoribus, ut omnia bona eidem ecclesie per preceptum vel cartam vel qualibet legiptima donatione tradita sine omni contradictione vel carta post hoc preceptum conscripta vel falsorum testium lingua possideant. Si quis contradixerit episcopis Vercellensibus, liberam potestatem eis damus, ut recte acquisita bona ecclesie quocumque ingenio, quolibet modo possint, recuperare studeant sine timore banni regalis et sine pena legalis compositionis. Quod si qua persona magna vel parva hoc decretum violare presumpserit, mille libras auri componat et solvat, medietatem nostre camere, medietatem episcopis Vercellensibus. Cuius donationis et confirmationis testem cartam presentem scribi iussimus, quam, ut infra videtur, nostra manu corroboratam et sigilli nostri impressione insignitam omnis generationis tam future quam presentis noticie relinquimus. Signum domni Henrici quarti regis invictissimi. (M.) Burcardus episcopus et cancellarius recognovi. Dat. IIII non. iulii anno dominice incarnationis MoLXXXIII, indictione VI, anno autem ordinationis dompni Henrici IIII regis XXVIIII, regni XXVII; actum Sutrie; feliciter in Christi nomine amen.

MGH DD H IV, n. 353, pp. 465-466.

https://www.dmgh.de/mgh_dd_h_iv_2/index.htm#page/465/mode/1up.

Il diploma oltre alle donazioni riconoscerebbe la piena e autonoma capacità di recuperare tutti quei beni legittimamente acquisiti, con un richiamo implicito ai diritti menzionati nel D. 147/1030 (confermato con D. 328/1054) senza il timore di incorrere nel banno regale.