Vercelli, Archivio Comunale (MGH DD F I / 1 doc. 31)
source date: [1152 October 17]
edition published: 2021
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

(C.) In nomine sancte et individue trinitatis. Fridericus dei gratia Romanorum rex augustus. Quia Romani imperii regimen potestatemque suscepimus, ecclesiis a nostris predecessoribus plurima largitione sublimatis regia nos competit provisione consulere et, ne ipsarum possessiones aliqua distractione depereant, suffragium sufficiens adhibere. Presentibus igitur ac futuris Christi fidelibus volumus esse cognitum, quod petitione domini pape Eugenii tertii et intercedente karissimo cancellario nostro Arnoldo aliisque pluribus regni principibus venerabilem Vercellensem episcopum Vgucionem atque ecclesiam sancti Eusebii in regiam protectionem suscepimus et presentis privilegii pagina conmunivimus. Quecumque ergo memorate ecclesie largitione regum, concessione pontificum seu quorumlibet oblatione fidelium collata esse noscuntur et que in posterum largiente domino conferentur, castella sive villas, prata, pascua, vineas, aquas, molendina, culta et inculta, districtum, pedaticum, naulum et omnia, que in suis privilegiis a nostris predecessoribus regibus seu imperatoribus sibi concessis contineri noscuntur, presenti privilegio confirmamus, ex quibus hec propriis duximus exprimenda vocabulis: monasterium sancti Michaelis in Laucelio cum suis pertinentiis, monasterium sancti Stephani cum suis pertinentiis, monasterium sancti Salvatoris de Bessia cum suis pertinentiis, Tridinum cum suis pertinentiis, Matascum, Casale sancti Euasii cum omnibus insulis et pertinentiis, castellum sancti Georgii, Ozanum, Pomarium, Picetum, Mirabellum, civitatem Vercellensem cum omni comitatu et districto et omnibus regalibus, Asilianum cum omni districto et integritate, Pertingum, Balsulam, Saletam, Constantianam, Stripianam, Roncum sicum cum omni nemore, Salugiam cum pedatico et omni integritate, Moncrauellum, Miraldam, Saluciolam cum suis pertinentiis, Cerrionem cum suis pertinentiis, Magnanum, Calamatium, Bugellam cum suis pertinentiis, Gallianicum, Ponderanum, Mulinariam, Andurnum, Causate, Montem Beroardum, Clauaziam, Thisidolam, Pedrorium, Blatinum, Candelem, Triuerium, comitatum sancte Agathe cum mercatis, theloneis et pedaticum et cetera omnia, que regalia esse noscuntur, Oldenicum, Albanum, Grecium et arimannos de Arborio, Ghislarengo, Lentam cum monasterio sanctimonialium cum suis pertinentiis, Rade, Gatinariam, Vinteblium cum suis pertinentiis, Nauola, Bornade, Creuacorium cum villis et piscationibus et ceteris regalibus, Quirinum, Messeranum cum omnibus regalibus, Lexonam et Pratum celsum et in Montegrandi, Palexum et Casale, Salam, Verrucham, Miroculum, Durbercum, Montem ville, Castellum turris, Luaretum, Odalengum cum omnibus arimannis suis. Preterea venditiones, commutationes, alienationes, distractiones ab invasoribus sancti Eusebii factas, qui pontificalem benedictionem non obtinuerunt, videlicet Gregorio de Verrucha, Liprando, Sigifredo, Ardicione in irritum ducimus et regia auctoritate cassamus, quemadmodum et patruus atque antecessor noster Cvonradus Romanorum rex ipsam cassavit. Investituram quoque ab Anselmo Vercellensi episcopo contra voluntatem sue ecclesie occulte et irrationabiliter factam de Clauatiolo atque investituram a Gisulfo eiusdem ecclesie episcopo contra iuramentum, quod fecerat, et contra interdictum domini pape Eugenii, cui ipse eas se non fecisse confessus est, de pedatico et naulo Salugie factas et aliis, quecumque probari potuerint, atque omnes alias investituras in ecclesia sancti Eusebii ab episcopis furtive occulte factas omnino cassamus et, imposterum ne fiant, sub pena C librarum auri regia auctoritate interdicimus. Venditiones feudorum ad Vercellensem ecclesiam pertinentium dolose et contra decreta Romanorum imperatorum ad detrimentum ecclesie factas sive a capitaneis sive a vauassoribus sive ab his, qui de familia esse noscuntur, facte sint, cassamus et iuribus carere decernimus. Potestatem emendi molas et deducendi tam molas quam alia, quecumque placuerit, per suam terram et per suum districtum episcopo Vercellensi concedimus semota omni violencia vel contradictione alicuius principis aut civitatis. Liceat etiam episcopo montem Vgitionis regia auctoritate hedificare et munire. Prescriptionem quoque centum annorum tam episcopis Vercellensibus quam ecclesie sancti Eusebii et sancte Marie concedimus imperpetuum. Decernimus igitur, ut nullus regum vel imperatorum, archiepiscoporum, episcoporum, ducum, marchionum, comitum aut alia magna seu parva persona huic privilegio contraire presumat. Et ut hec omnia imperpetuum firma et inconvulsa permaneant, presentem paginam sigilli nostri impressione mandavimus insigniri. Testes fuerunt presentes, quorum nomina subscripta cernuntur: Hartuvicus Bremensis archiepiscopus, Gebahardus Wirceburgensis episcopus, Guntherus Spirensis episcopus, Ebrahardus Babembergensis episcopus, Anselmus Habelbergensis episcopus, dux Vuelfo, Heinricus dux Saxonie, Cvonradus et Albertus marchiones de Saxonia, Guido comes de Blanderada. Signum domini Friderici Romanorum regis invictissimi. (M.) Ego Arnoldus cancellarius vice Heinrici Maguntini archiepiscopi et archicancellarii recognovi. Datum Wirczburg XVI kal. novembr., anno dominice incarnationis MCLII, indictione XV, regnante domino Friderico Romanorum rege gloriosissimo, anno vero regni eius primo; feliciter.

MGH DD F I / 1 D. 31