Vercelli, Archivio Capitolare, Diplomi (DD U L D. 81)
source date: [954 August 13] [Pavia] [954 August 13]
edition published: 2021
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

In nomine sanctae ac individuae Trinitatis. Hugo et Lotharius divina providente clementia reges. Si sanctis ac venerabus locis divino cultui mancipatis more bonorum Xristianorum devotissime contulerimus nostri muneris suffragia, certissime credimus nos nostrumque regnum intercessionibus sanctorum celesti iuvamine semper sublevari atque divinis beneficiis sublimari. Quocirca noverit omnium sanctae Dei ecclesiae fidelium ac nostrorum presentium scilicet atque futurorum devotio, Berengarium nostri fidelem dilectum illustremque marchionem nostram monuisse clementiam, ut pro amore Dei omnipotentis sanctique Eusebii, qui predicando fidem catholicam palmam martyrii est decentissime consecutus, canonicis Vercellensis ecclesiae, cui venerabilis Atto preese videtur episcopus, alveos fluminum Siccide et Sarvii largiremur. Hanc petitionem satis omnibus pene principibus huius regni ratam suscipientes, per preceptum nostrae auctoritatis alveos predictorum fluminum canonicorum Vercellensium dominio, prout iuste et legaliter possumus, presentaliter concedimus, sicuti posita sunt capita Briulae usque ad ripam que est iuxta capellam Sancti Columbani, intra hos fines decurrentia flumina, cum insulis et suis ripis nobis pertinentibus, predictis canonicis Sancti Eusebii, ut dictum est, largimur proinde ut piscationes naviumque redibitiones atque riparum eorum usui famulentur; insuper etiam confirmamus Vercellinos portus per hoc preceptum veluti predecessores nostri pio amore ordinaverunt ad usum luminaris ecclesiae Sancti Eusebii, in qua sacratissimum eius corpus requiescit, et ad indumenta clericorum ibique iugiter famulantium. Si quis igitur huius nostri precepti statutum aliquando quomodocumque instigante diabolo infringere conatus fuerit, sciat se compositurum auri optimi libras mille, medietatem ecclesiae Sancti Eusebii suisque clericis qui inibi pro tempore fuerint. Quod ut verius credatur diligentiusque ab omnibus observetur, manibus propriis roborantes anulo nostro insigniri iussimus. Signa serenissimorum Hugonis et Lothari regum. Giseprandus episcopus et cancellarius ad vicem Bosonis episcopi et archicancellari recognovi et subscripsi. Data id. augustas, anno dominice incarnationis .DCCCCXLV. regni vero domni Hugonis .XX., Lotharii .XV., indic. III. Actum Papie, feliciter amen.

DD U L D. 81, p. 238 sgg.

Ferraris 1963; per l'identificazione dei luoghi e la concessione degli alvei dei fiumi alla canonica