Vercelli, Archivio Capitolare, Diplomi (DD U L D. doc. 73)
source date: [943 November 13] [Pavia] [943 November 13]
edition published: 2021
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

In nomine domini Dei aeterni. Hugo et Lotharius divina providente clementia reges. Regni nostri statum ad hoc proficere credimus, si ecclesiarum Dei predia continuis amplificamus muneribus. Quocirca omnium fidelium sanctae Dei aecclesiae nostrorumque presentium ac futurorum devotio noverit, qualiter pro Dei amore animarumque nostrarum remedio per hoc nostrum preceptum, prout iuste et legaliter possumus, donamus atque largimur claustrae et canonice Dei genitricis Marie et sancti Eusebii sita Vercellis nec non canonicis et fratribus pro tempore inibi Deo famulantibus quasdam res iuris nostri positas in loco et fundo Monte Galiano, sicut nobis advenerunt a Gotefredo et Atone clerico ierminis, Rainza quoque et Ita sororibus, in valle Levania habitantibus, verum etiam casam unam cum area ubi exstat infra civitatem Vercellas, nec non res et sedimina ad eandem casam aspicientia, sicut quondam fuerunt iuris Razonis nostri venatoris. prelibatas igitur res in monte Galliano et casas infra civitate Vercellas de nostro iure et dominio in prefate claustre et canonicorum ius et dominium omnino transfundimus ac delegamus una cum terris, vineis, campis, pratis, pascuis, silvis, aquis aquarumque decursibus ad easdem res aspitientibus in integrum, ut pars predictarum ecclesiarum, sicut hactenus nostri fuerunt iuris, habeat atque possideat fruaturque iure perpetuo, omnium hominum contradictione remota. Si quis igitur huius nostri precepti collationem aliquando infringere conatus fuerit, sciat se compositurum auri optimi libras centum, medietatem kamere nostre et medietatem prefate claustre Sanctae Marie et Sancti Eusebii. Quod ut verius credatur diligentiusque ab omnibus observetur, manibus propriis roborantes anulo nostro insigniri iussimus. Signa serenissimorum (MF) (MF) Hugonis et Lotharii regum. Giseprandus cancellarius ad vicem Bosonis episcopi et archicancellari recognovi et subscripsi. Data idus novembris, anno dominice incarnationis .DCCCCXLIII., regni domni Hugonis .XVIII, Lotharii .XIII, indictione secunda. Actum Papie. feliciter.

DD U L D. 73, p. 214