Vercelli, Archivio Capitolare (MGH DD F I / 1 doc. 33)
source date: [1152 October 18] [Wurzburg (DE)]
edition published: 2021
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

(C.) In nomine sancte et individue trinitatis. Fridericus dei gratia Romanorum rex augustus. Imperii nostri nos ortatur auctoritas ecclesiis per regnum constitis congrua in domino provisione consulere earumque possessiones debita protectione fovere. Presentibus igitur ac futuris dei fidelibus volumus esse cognitum, quod petitione karissimi cancellari nostri Arnoldi et aliorum plurimorum principum canonicos sancti Eusebii in civitate Uercellensi tam futuros quam presentes cum omnibus suis possessionibus in regiam protectionem suscipimus et presentis privilegii pagina communimus. Quecumque itaque in privilegiis a nostris predecessoribus regibus seu imperatoribus eis collatis contineri noscuntur et que largitione regum, concessione pontificum seu quorumlibet fidelium oblatione memorati fratres actenus obtinuerunt aut in posterum rationabiliter obtinere poterunt, presenti pagina confirmamus. Ex quibus hec propriis duximus exprimenda vocabulis: Carisianam cum districto et omnibus publicis functionibus, utrumque Montonarium, Portum Siccide, quo itur ad Bulgarum, quodcumque detinent in Carratiana tam in districto quam alias publicas functiones, Carracetum cum omni integritate sua, Campalonum cum omnibus, que ad duas prebendas pertinent, cum omni integritate, ea omnia, que tenent in Veurone tam in castello quam in villa cum districto et omnibus regalibus, Vliacum similiter, tres partes de portu Saruie, cuius quarta pars est ecclesie sancte Marie, tres partes de monte Gallano cum suis pertinentiis, cuius quarta similiter est sancte Marie. Quicumque fidelium magna seu parva persona predictis ecclesiis aliqua contulerint, si qua in eisdem donis regalia contineri noscuntur, regia eis auctoritate concedimus. Preterea prescriptionem [cen]tum annorum predictis ecclesiis quemadmodum et ep[iscopi]o concedimus in perpetuum. Decernimus igitur, [ut nullus] archiepiscopus, episcopus, dux, marchio, com[es, viceco]mes aut alia magna vel parva persona huic privilegio temere contraire presumat. Et ut [hec] omnia in perpetuum firma et inconvulsa permaneant, presentem paginam sigilli nostri inpressione iussimus insigniri statuentes, ut nulla magna vel parva persona vel conmune civitatis aliquam audeat ab utraque ecclesia exactionem exigere. Quodsi quis temere huic privilegio contraire temptaverit, centum libras auri camere nostre persolvat. Testes fuerunt presentes, quorum nomina subscripta cernuntur: Hartuwicus Bremensis archiepiscopus, Gebahardus Wirzburgensis episcopus, Ebrahardus Babenbergensis episcopus, Gunterius Spirensis episcopus, dux Welfo, Henricus dux Saxonie, Adelbertus et Cvonradus marchiones Saxonie, Odaccaro marchio de Stira, Wido comes de Blandrado et alii plurimi. Signum domni Friderici Romanorum regis invictissimi. (M.) Ego Arnoldus vice Heinrici Maguntini archiepiscopi et archicancellarii recognovi. Dat. Wirzburch XV kal. novenb., anno dominice incarnationis MCLII, indictione XV, regnante Friderico Romanorum rege glorioso, anno vero regni eius Io. (SI. D.)

MGH DD F I / 1 D. 33

Panero 2004

Sebbene Uguccione non sia menzionato nel diploma è verosimile che Federico I agisse su sollecitazione dello stesso vescovo. La novità più significativa di questo diploma è che Caresana viene confermata integralmente a S. Eusebio mentre una bolla di Eugenio III appena sei anni prima ne aveva confermato la quarta parte del districtus alla canonica di S. Maria. Il diploma del 1152 riconosce ai canonici di S. Maria il possesso della quarta parte del porto sul Cervo e della località di Monte Galliano forse per compensare la perdita dei diritti sul districtus di Caresana.