Vercelli, Archivio Arcivescovile (HPM 1, doc. 649)
source date: [1191 November 30] [Milano] [XIV pm]
edition published: 2021
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

In nomine sancte et individue trinitatis henricus sestus Dei gratia Romanorum Imperator et semper augustus in perpetuum. Quia romani imperii regimen potestatemque suscepimus ecclesiis a nostris predecessoribus plurima largitione sublimatis imperiali nos oportet provisione consulere et ne ipsarum possessiones aliqua distractione depereant sufragium sufficiens adhibere. Presentibus igitur ac futuris Christi fidelibus volumus esse cognitum quod ad petitionem dilecti et fidelis principis nostri Alberti Vercellensis episcopi ecclesiam sancti Eusebii in protectionem imperialem suscepimus et presentis privilegii pagina communiuimus. Quecumque ergo memorate ecclesie largitione Regum concessione Pontificum seu quorumlibet oblatione collata esse noscuntur et que in posterum largiente Domino conferentur castella sive villas prata pascua vineas aquas molendina culta et inculta districtum pedagium navulum et omnia que in suis privilegiis a nostris predecessoribus Rebibus sive Imperatoribus sibi concessis contineri noscuntur presenti privilegio confirmamus ex quibus hec propriis duximus exprimenda vocabulis. Monasterium sancti Michaelis in Laucedio cum suis pertinenciis Mataschum Casale sancti Evasii cum omnibus insulis et pertinenciis suis castellum sancti Georgii Ozanum Pomarium Picetum mirabellum civitatem vercellensem cum omni comitatu et districto et omnibus regalibus Axilianum cum omni districto et integritate Pertingum Balsulam Salettam Constancianam Stripianam Ronchum sichum cum omni nemore Salugiam cum pedagio et omni integritate Moncravellum Miraldam Saluciolam cum suis pertinenciis Cerrionum cum suis pertinenciis Galianicum Punderanuum Mulinariam Andurnum Causale Montem beroardum Clavaziam Thisidolam Pedrorium Blatinum Candele Triverium comitatum sancte agathe cum mercatis tholoneis et pedagio et ceteris omnibus que regalia esse noscuntur Oldinicum Albanum Grezium et Arimannos de Arborio Gislarengum Lentam cum monasterio Sanctimonialium Rade Gatinariam venteblium cum suis pertinenciis Naulam Bornade Crevacorium cum villis et piscationibus et ceteris omnibus que regalibus Quirinum Messorianum cum omnibus regalibus Lexonam et pratuumcelsum in muuntegrandi. Plexum et Casalie Salam verucam Mirocolum durbettum montem ville Castellum turris Luaretum Odalengum cum omnibus arimannis suis. Preterea vendiciones commutaciones alienationes distractiones ab invasoribus sancti Eusebii factas qui puntificalem benedictionem non obtinuerunt videlicet Gregorio da Veruga Liprando Sigefredo Ardicione in irritum ducimus et imperiali auctoritate cassamus quemadmodum et Conradus Romanorum Rex et bone memorie pater noster Fredericus Romanorum Imperator antecessores nostri ipsam cassaverunt investituram quoque ab Anselmo vercellensi episcopo contra voluntatem sue ecclesie occulte et irrationabiliter factam de Clavaziolo atque investituras a Gisulpho eiusdem ecclesie episcopo contra iuramentum quod fecerat et contra mandatum domini pape Eugenii sicut ipse eas se non fecisse confessus est de pedagio e naulo Salugie factam et de aliis quecumque probari potuerint atque omnes alias investituras in ecclesia sancti Eusebii ab ipsis furtiue et oculte factas omnino cassamus et in posterum ne fiant sub pena centum librarum auri imperiali auctoritate interdicimus. Vendiciones feudorum ad vercellensem ecclesiam pertinencium dolose et contra statuta Romanorum Imperatorum ad detrimentum ecclesie factas sive a capitaneis sive a vavassoribus sine ab hiis qui de familia esse noscuntur facte sunt cassamus et iuribus carere decernimus. Potestatem emendi molas et deducendi tam molas quam alia quecumque placuerint per suam terram per suum districutum episcopo vercellensi concedimus semota omni violencia vel contradicione alicuius principis aut civitatis. Prescriprionem quoque centum annorum tam episcopos vercellensibus quam ecclesie sancti Eusebii et sancte Marie concedimus in perpetuum. Decernimus igitur ut nullus regum vel imperatorum archiepiscoporum episcoporum ducum marchionum comitum alia magna seu parva persona huic privilegio contra ire presumant. Et ut haec omnia in perpetuum firma et inconcussa permaneant presentem paginam sigilli nostri impressione mandavimus insigniri. Si quis autem contra hoc nostrum pribilegii munimentum aliquo temeritatis ausi venire presumpserit centum libras auri puri pro pena componat medietatem camere nostre et partem residuam predicte ecclesie vercellensi. Huius rei testes sunt Milo mediolanensis archiepiscopus Bonefacius novariensis episcopus Lafrancus bergamensis episcopus Comes Theodericus de ostade Comes bouo de Vuerteri Comes Lodoicus de Othinege Robertus de durno Enricus pincerna de Lutra Otto bellus passaguerra mediolanenses et iudices curie et alii plures. Sigum domini henirci sesti Romani imperatoris (monogramma) sanctissimi. Acta sunt hec anno ab incar. domini M.C.LXXXXI indicione decima regnante domino henrico romanorum imperatore gloriosissimo anno regni eius uicessimo tertio imperii vero primo. Datum mediolani pridie kalendas decembris. Ego Ionas Cumanus sacri palacii notarius autenticum huius privilegii vidi et in isto et ideo me subscripsi. Ego Mayfredus Meschiatus de Bugella publicus imperiali auctoritate notarius de mandato sive precepto venerabilis viri domini Iacobi de meralda capellani et vicarii reverendi in christo patris domini Lombardi dei et apostolice sedis gratia episcopus vercellensis et comitis mihi specialiter supra hec facto predictum imperiale privilegium auctenticavi et in formam pubblicam reddegi sicuti in ipso privilegio originali continebatur ita et in isto de verbo ad verbum... exemplo nihil addens vel minuens quod substanciam immutet vel uiciet intellectum et ideo scripsi me subscripsi et signum meum consuetum huic autentico apposui.

HPM 1, Doc. 649