Vercelli, Archivio Capitolare, Diplomi, n. 3
source date: [900 July] [Pavia] [XI]
edition published: 2021
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

In nomine domini Dei aeterni. Berengarius divina favente clementia rex. Noverit igitur omnium fidelium nostrorum presetium silicet et futurorum industria, qualiter Grimoaldus dilectus vassus fidelis noster petit nostram clementiam postulans quatinus quoddam monasteriolum in honore sancti Archangeli Michaelis constructum quod dicitur Laucegium ecclesiae Vercellensi Beati Eusebii, ubi Sebastianus episcopus preesse videtur, in cuius parroechia consistit, perpetua firmitate traderemus. Non quoque pro salvatione utriusque ecclesie ea que postulaverat libenter attendimus, atque supradictum monasteriolum beato Eusebio suisque successoribus ordinandum et disponendum perpetua firmitate tradidimus, ita videlicet ut regalis ordo in eodem monasterio sub triginta monachorum quantitate vel amplius permaneat, et ipsa electio que eosdem fratres regere debeat inter eos pariter et episcopum sedis Beati Eusebii permaneat quantum inter illos talis invenire potuerit, qui vita monachorum et ecclesiastico officio secundum regulam sancti Benedicti ordinare et sapienter disponere prevaleat. Et ut haec nostrae alacritatis preceptum inde fieri iussimus, per quod decernimus atque iubemus ut supradicta traditio et constitutio perpetualiter permaneat sicut a nostris antecessoribus ipsum monasterium iam dicto episcopio concessum et constitutum fuit, quoniam eundem preceptum propria manu firmavimus et iussimus sigillari anulo nostro. Si quis vero traditionem hanc nostram violare in aliquo temptaverit, mancusos mille persolvendum culpabilis iudicetur, medietatem nostro palatio et medietatem ecclesie Beati Eusebii eiusque rectoribus cui vim inferre conatus est. Signum domni Berengarii serenissimi regis. Restus notarius ad vicem Ardingi archicancellarii recognovi. Data octavo id. iul., anno incarnationis Domini nongentesimo primo, indicione tercia, anno vero regni domni Berenarii Deo propitio terciodecimo. Actum civitate Papia in Dei nomine feliciter, amen.

DD B I; doc. 5; p. 375

Cancian 1976

Il documento non è considerato genuino da Schiaparelli e per Manaresi è amplicamente manipolato. La donazione fu confermata nel marzo 901 con un placito a Pavia ma ritenuto sospetto in quanto contraddetto dalla presenza a Pavia, a partire dall'11 marzo 901 di Ludovico III e da una successiva conferma da parte di Berengario I a favore della chiesa di Novara (I placiti cit., I, p. 602 sgg., doc. 1 mar. 901).