Vercelli, Archivio Capitolare, Diplomi, n. 5
source date: [913 January 26] [1292 August 16]
edition published: 2021
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

In nomine domini Dei eterni. Berengarius gratia Dei rex. Notum sit omnibus fidelibus sancte Dei Ecclesie nostris presentibus et futuris, qualiter petitione Adelberti gloriosissimi marchionis et dilectissimi generi nostri et Grimaldi inlustris comitis fidelium nostrorum per nostri precepti paginam donamus et concedimus ecclesie Sancte Dei genitricis Marie et Sancti Eusebii Vercellensis ad usum et substentationem canonicorum ibidem Deo famulancium locum qui olim Curtis Regia dicebatur, sicut pusterula Domini Salvatoris posita est et sicut turris parva in latere ipsius pusterule ubi carceres sunt usque in mercato publico et sicut via publica iusta macellum currit ante portam sancti Nacarii usque ad turrem veterem que dicitur Domini Salvatoris, de hinc ab ipsa turre usque ad turrim que dicitur Sancte Aghate, in una parte sicut murus anticus positus est et sicut murus novus eamdem terram circundat per turricellam Arialdi et venit usque ad pontem lapideum super flumen quod dicitur Vercellina et usque ad prenominatam pusternulam Domini Salvatoris ubi carceres sunt, cum casis et massariciis et aldionibus, tholoneis, curadiis, salvomis et omnibus undecumque publica funcio inibi censum exigebat, omnia in integrum illis damus. addimus quoque molendinos duos qui sunt in Rivo Frigido cum ripis ex utraque parte consistentibus, et perveniunt in flume Sarve. concedimus quidem super hec ipsis canonicis mercatum publicum, qui singulis kal. aug. in beati Eusebii festivitate fit, septem precedentibus totidemque eandem festivitatem continuatim subsequentibus, et mercatum ebdomadalem qui omni die sabati perficitur donec dies est. preterea de terra dominicata ipsius curtis supradicte medietatem tam de casis masariciis investitis et absis quam vineis, pratis, terris, silvis, pischariis et de omnibus ad eandem curtem legaliter pertinentibus in integrum. donamus eciam quandam curticellam iuris nostri cum mansis quinque et servis et ancillis et aldionibus ad eandem curticellam legaliter pertinentibus cum omnibus superius comprehensis; que actenus iuri palatii nostri pertinuisse visa sunt ad usum canonicorum in ecclesia Beate Marie et Beati Eusebii confessoris. Dat. VII. kal. febr. anno incarnationis Domini .DCCCCXIII., domni vero Berengarii piissimi regis .XXV., inditione prima. Actum Modetia in Christi nomine feliciter, amen.

DD B I; doc. 87; p. 232