Ivrea, Archivio Vescovile, VIII-1-AM 000/308/1, ff. 32r-37v.
source date: [1219 February 25] [Speyer (DE)] [XIII]
edition published: 2021
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

In nomine sancte et individue trinitatis. Fredericus secundus divina favente clementia Romanorum rex semper augustus et rex Sicilie imperpetuum. Quia ecclesiasticis institutis proficimus, merito ecclesiasticis profectibus insistimus. Cunctis igitur deo nobisque nunc et in posterum militantibus pateat nos pro anime nostre futura recompensatione. Yporiensi ecclesie omnem eiusdem civitatis districtum, fodrum, theloneum et omnem publicam functionem atque forinsecus circumcirca per tria miliaria testimonio et auctoritate presentis pagine insignite nostre maiestatid sigillo concessisse, donasse, tradidisse, confirmasse et coroborasse atque ad habendum firmiter statuisse cum curte una Romano dicta sub titutlo acquisitionis sibi pertinente et altera Florano nominata cum omnbus earum pertinentiis, familiis seu capistraticis, successionibus, bannis et ceteris omnibus, que ad comitatum seu contile pertinent vel pertinere possent, eo videlicet ordine, quatenus Obertus venerabilis episcopus et presens provisor eiusdem ecclesie et cuncti pro tempore ibidem locandi predictum districtum cum iamdictis curtibus et publicis functionibus, earum pertinentiis et adiacentiis omnibusque aliis supradictis habeant, teneant firmiterque possideant habeantque licentiam legales seu duellares questiones et causas emersuras universaliter et generaliter examinare et diffinire, sententias executioni mandare, rebelles et contumaces sua auctoritate bannire et aliter pro sua voluntate punire, firmiter inhibentes, ne persona ulla magna vel parva cuiuscumque dignitatis vel conditionis seu universitas insultum in prescriptam Yporiensem ecclesiam, personas vel res eius facere presumat, nostra nostrorumque successorum et totius dignitatis seu offitii hominum contraditione remota. Ad hec regia auctoritate statuimus et ordinamus, ut nulla prescriptio noceat vel possit obidi eidem ecclesie, nisi quinquaginta annorum curriculis sit munita. Si quis igitur huius pagine nostre statuta et ordinata presumpserit violare vel eis modo quolibet contraire, mille marcharum argenti reius existat, medietate nobis, alia medietate eidem ecclesie persolvenda. Huius rei testes fuerunt: archiepiscopus Maguntinus, archiepiscopus Magdeburgensis, episcopus Warmacensis, episcopus Taurinensis, imperialis aule vicarius, episcopus Novariensis, dux Saxonie, dux Braybantie, dux Bauuyre, marchio Montisferrati, Warnerius et Phylippus de Bullanda fratres, Anselmus de Iustino imperialis aule marescalcus, Ricardus privatus domini regis camerarius et plures alii. Ego Conradus Metensis et Spirensis episcopus, imperialis aule canzelarius, vidi et recognovi. Dat. apud Spiram, V kalendas martii, anno ab incarnatione domini nostri Iesu Christi millesimo duecentesimo, XVIIII, indictione VII, feliciter.

MGH DD F II/ 3, n. 488, pp. 121-123.

https://www.dmgh.de/mgh_dd_f_ii_3/index.htm#page/121/mode/1up.

Sulla base di questo diploma è redatto il falso diploma di Ottone III del 1000 che anticipa di alcuni secoli la donazione delle corti di Romano e Fiorano e il districtus intorno alla città. Anche questo diploma è presente nel cartulario redatto sotto l'episcopato di Alberto Gonzaga. A differenza del diploma ottoniano non disponiamo solo di quella copia. La prima copia del diploma federiciano (il cui originale è irreperibile) risale infatti alla metà del secolo XIII.