Ivrea, Archivio Vescovile, VIII-1-AM 000/308/1, ff. 32r-37v
source date: [1220 November 24] [Roma] [XIII sm]
edition published: 2021
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

Fridericus II divina favente clementia romanorum imperator semper augustus et Rex scicilie in perpetuum per presens scriptum notum facimus tam presentibus quam futuris quod nos attendentes sinceram fidem et grata obsequia que noster fidelis Obertus venerabilis yporiensis episcopus nobis et imperio fideliter exhibuit pro remedio quoque anime nostre ac predecessorum nostrorum ex certa scientia confirmamus yporiensi ecclesie omnes Res et possessiones suas largitiones concessiones et investituras sibi a nobis et a nostris predecessoribus factas et omnia sua privilegia et specialiter privilegia et Rescripta que a nostra Regali Curia impetravit. Statuentes imperiali auctoritate quod omnia perpetuam obtieneant firmitatem. Ad hec yporiensem ecclesiam et universas possessiones suas et homines sub nostra et ipsius potectione suscepimus eadem auctoritate sanctientes ut si qua persona magna vel parva Civitas vel comune alicuius loci huic pagine nostre in aliquo presumpserit contraire vel ipsum Episcopum seu Res ecclesie Molestare solvat M. libras auri cuius medietas nostre camere applicetur. Residua ecclesie supradicte nullis litteris impetratis obstantibus nec etiam impetrandis. Datam apud urben M.CC.XX.VIII Kalendas decembris Indictione IX.

MGH DD F II/ 4, n. 714, pp. 145-146.

https://www.dmgh.de/mgh_dd_f_ii_4_1/index.htm#page/145/mode/1up.

Anche questo diploma è presente nel cartulario redatto sotto l'episcopato di Alberto Gonzaga, anche se la prima copia di questo diploma federiciano (il cui originale è irreperibile) risale alla metà del secolo XIII (non è certo che queste copie siano state utilizzate come antigrafi per la stesura del cartulario).