Novara, Archivio Capitolare di Santa Maria, A, n. 2 (rotolo, n. 4)
source date: [840 February 19] [Pavia] [X]
edition published: 2021
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

In nomine Dei aeterni. Hlotarius divina ordinante providentia imperator augustus. Oportere credimus imperialem dignitatem quod famulantium sibi precibus aurem libenter accommodet effectumque concedat maxime divini cultus curam gerentium quorum devotionem non solum in rei publice utilitatibus necessarium verum etiam ad eterne felicitatis proventum cognoscit valde proficuam. Quapropter omnium fidelium sancte dei eclesie tam presentium quam futurorum noverit sollertia quod adiens serenitatem nostram Adagisus sancte Novariensis ecclesie venerabilis episcopus decenter uti conveniebat supplicavit quatinus pro statu nostri imperii futureque beatitudinis emolumento dignaremur concedere episcopatui cui deo auctore preerat abbatiam laocedii cenobi in honore sancti Michaelis celestis militie principis sanctique martiris. Ianuarii dicatam in commitatu vercellensi ita ut deinceps in ius et dominium eiusdem novariensis episcopatum transactam pastor predicte sedis iugiter ex ea uti ex episcopii rebus optienat potesttatem quin etiam optulit aspectibus nostri privilegia seu precepta nec non et mundeburdos pretaxato episcopatui ab antecessoribus nostris regibus vel imperatoribus delegata supllicans ut eidem donationis precepto dignaremur inserere imperialis quoque pietatis confirmationem. Non igitur considerantes peccaminum nostrorum pondera nullo modo facilius posscebat scribi iubentes hoc nostre donationis preceptum per quod prenominatum coenobium de leocedio prelibate sedi novariensi cum omnibus que ad id pertinent donoque fidelium pertinebunt servis videlicet ancillis aldionibus utirusque sexus cellulis capellis curtibus domocoltibus mansis casi sediminibus campis vineis pratis pasquis silvis quarumcumque arborum erectis montium deuexis collium imis vallium planiciebus paludis fontibus puteis rivis aquarumque decursibus et ductibus molendinis piscariis venacionibus aucupiis alpibus ripis cultis et incultis divisis et indivisis terminis accessionibus. districtionibus fiscariis campariciis aliisque universis reddibitionibus qualibuscumque nominibus humana curiositate nominatis ad iam dictum monasterium pertinentibus vel respicientibus pretaxate aecclesiae sancte novariensis iure proprio concedimus et perdonamus et de nostro iure et dominio in eius ius dominiumque transfundimus atque delegamus ad habendum tenendum commutandum. precaria faciendum libellariam donandum monachos introducendum abbatem vel rectorem eligendum salva in omnibus prenominate novariensis sedi potestate et fruendum prout canonica censura de eclesiasticis rebus fieri decernat. omni nostra nostrorumque successorum regum seu imperatorum contrarietate vel diminoratione remota Insuper etiam per hanc eandem precepti nostri paginam omni privilegia seu precepta nec non et mundburdos ad predictum episcopium ab antecessoribus nostris peracta omnesque donationes et omnia cartarum instrumenta que ad eandem novariensem eclesiam conscripta sunt vel undecumque aut quomodocumque pars ipsius episcopii investituram tenere dinoscitur eidem novariensi ecclesie confirmamus et corrobarums. ut perpetuam habeat stabilitatem et vigorem sine alicuis temeritate vel molestatione. Si quis autem quod futurum non credimus contra hoc nostre concessionis atque donationis nec non confirmationis preceptum temerarius violatur ire temptaverit atque illud infringere quesierit. C. libras auri purissimi componere cogatur medietatem palatio nostro et medietatem episcopo novariensis ecclesie. Quod ut verius credatur diligentiusque ab omnibus observetur manu propria corroborantes ex anulo nostro iussimus insiegniri. Signum domni Hlhotharii serenissimi augusti. Eichardus subdiaconus advicem agilmari recognovit. Data XI kalendas marcii anno Xpisto propitio imperii domni Hlotarii pii imperatoris XX indictione III. Actum papia palatio regio in dei nomine feliciter amen.

MGH DD Lo I, n. 41, pp. 127-129.

https://www.dmgh.de/mgh_dd_lo_i__dd_lo_ii/index.htm#page/127/mode/1up.

Questo documento fa parte del Rotolo dell'Archivio capitolare di Novara che consta di sette pergamene, parte cucite a filo e parte riunite mediante una striscia di membrana, le quali contenevano prima altre scritture che sono state raschiate, e sulle quali, con scrittura minuscola del secolo X, sono stati trascritti in tutto, o in parte, 21 diplomi imperiali e reali dei secoli IX e X. L'abbazia di Lucedio risulta essere contesa tra Vercelli e Novara: un diploma di Berengario (DD B I, p. 375, doc. 5, 8 lug. 900), considerato non genuino da Manaresi la attribuisce a Vercelli. La donazione fu confermata nel marzo 901 con un placito a Pavia, anche questo ritenuto sospetto in quanto contraddetto dalla presenza a Pavia, a partire dall'11 marzo 901 di Ludovico III e da una successiva conferma da parte di Berengario I a favore della chiesa di Novara (Manaresi, I, p. 602 sgg., doc. 1 mar. 901). Con un diploma di Ottone III a Leone di Vercelli (D. 323/999) Lucedio è concessa alla chiesa vercellese: il diploma risulta essere pesantemente interpolato dal vescovo Leone.