Novara, Archivio Capitolare di Santa Maria, A, n. 2 (rotolo, n. 1)
source date: [905 June 14] [Pavia] [X]
edition published: 2021
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

Pro remedio anime nostre seu dive memorie Hludouuici avi nostri olim imperatoris per huius precepti paginam inscribi iussimus confirmantes ac corroborantes [precepta nostra nostror]umque antecessorum omnium regum et imperatorum quoquo in tempore sibi sueque e[cclesie possessione sanct]e Novariensis ecclesie undecumque iuste et legaliter adquisitas sub nostre immunitatis t[uitione atque immunitate] constitutas in monasteriis videlicet xenodoceiis abbatiis eclesiis cardinalibus cunctisque rebus et familiis utriusque sexus aldiariciis quoque ac cartulatis liberis [cum omnibus perti]nentibus omnibusque excubiis quod ad publicam pertinet functionem aut quod exigere poterat id est annona vinum caseum pulli ova castanee fructusque] mollis qui sentibus gignitur clustaticam [calcem venationes] ac arbusta. Nullus exinde ad causas iudiciario more audiendas vel freda exigenda] ac etiam mansiones vel paratas faciendas et fideiussores tollendos aut ho[mines ipsius ecclesie distringendos nel ullas redibitiones aut] illicitas ocasiones requirendas nostris et futuris temporibus ingredi audeat vel ea que supra [memorata sunt penitus exigere presumat sed liceat memorato] presuli suisque successoribus res predicte sedis cum omnibus sibi subiectis et rebus vel [hominibus ad eam aspicientibus vel pertin]entibus sub tuitionis [atque immunitatis nostre] defensione remota totius iudiciarie potestatis inquietudine quieto ordine possi]dere et nostro fideliter parere imperio atque pro incolumitate nostra sive aetiam totius imperii a deo nobis collati et eius clementissima miseratione per inmnensum conservandi una cum clero et populo sibi subiecto iugiter domni misericordiam exorare delectet. Si vero al[iquis hanc nostram] auctoritatem violare presumpserit aut in prenominatis rebus aliquid contra hanc nostram instituci[onem iniuste intulerit sciat se]cundum legem omnimodis distringendum. Insuper etiam compositorum C libras auri medietatem palatio nostro et medietatem prefato episcopo aut successoribus eius. Quod ut firmum et stabile permaneat propria manu subter eam firmavimus et anulo nostro iussimus sigillari. Signum domini hludouuici serenissimi imperatoris. Arnulfus cancellarius Iuss domni hludouuici serenissimi imperatoris recognovi et subscripsi. Data XVIII kalendas iulii. Anno Incarnationis domini nostri Ihesu Xpisti DCCCCV indictione VIII. Domni quoque Hludouuici serenissimi imperatoris quinto hic in italia. Actum papia in dei nomine feliciter amen.

Schiaparelli, Rotolo, l. c., n. 5.

Questo documento fa parte del Rotolo dell'Archivio capitolare di Novara che consta di sette pergamene, parte cucite a filo e parte riunite mediante una striscia di membrana, le quali contenevano prima altre scritture che sono state raschiate, e sulle quali, con scrittura minuscola del secolo X, sono stati trascritti in tutto, o in parte, 21 diplomi imperiali e reali dei secoli IX e X. Il Rotolo comincia con un frammento relativo a questo documento del diploma di Ludovico III . Prima di esso doveva esserci un'altra parte ora perduta la cui l'esistenza, tuttavia, è sicuramente attestata dai punti del margine superiore della pergamena che ora è la prima del Rotolo. Il precetto di Ludovico III riconfermava, ricopiandoli alla lettera, i diplomi di Ludovico II e di Carlomanno, contenenti la concessione dell'immunità.