Novara, Archivio Storico Diocesano, Documentario Episcopale, I, n. 2 (rotolo dei diplomi, n. 9)
source date: [919 November 17] [Pavia]
edition published: 2021
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

In nomine sanctae et individuae Trinitatis. Berengarius divina favente clementia imperator augustus. Imperialem excellentiam semper decuit fidelium suorum vota pio affectu audire, et ea si iusta apparuerit, competenti decentia adimplere. Ideoque omnibus sanctae Dei Aecleasia fidelibus nostrisque presentibus ac futuris notum esse volumus, qualiter Grimaldus et Odelricus gloriosissimi marchiones et amabiles consiliarii nostri nostram suppliciter exoraverunt mansuetudinem, quatinus pro aeterna remuneratione per nostri precepti paginam concedere dignaremur domno Dagiberto reverentissimo sanctae Novariensis aeclesiae episcopo licentiam constituendi annuales mercatione [et nundi]nas per septimum videlicet kalendarum septembrium iuxta quoddam oratorium ipsius Novariensis episcopii in quo beati Agabii episcopi et Christi confessoris corpus quondam tumulatum fuerat, simul quoque implorantes, ut eodem modo largiremur facultatem exequendi ebdomadalem mercatum, scilicet per omnem sabbatum, in quadam plebe [Gaudiano] memorati Novariensis episcopii et annuale [quoque in eodem loco] nono kalendarum novembrium, id est per omnem festivitatem beatissimi Iuliani Christi confessoris cuius ossa in ipsa plebe miraculis coruscare dinoscuntur. Quorum peticionibus libenter annuimus, hoc nostrum donativum scribi iubentes, per quod memorato domno presuli largimur et in perpetuum donamus licentiam faciendi mercatum in supradictis duobus locis secundum superius expositam peticionem eorumdem nostrorum fidelium peticionum Grimaldi et Oderici videlicet gloriosissimorum marchionim, ita quidem ut omnem theloneum et omnem funcionem publicam, que ad nostram regiam partem exigi debuit vel potuit ad partem ipsius Novariensis ecclesiae, presul qui ibidem pro tempore ordinatus fuerit ad utilitatem ipsius Novariensis ecclesiae vindicet et exquirat, omni publica repeticione vel molestacione remota. Si quis autem hoc nostrae auctoritatis preceptum violare temptaverit, quinquaginta libras auri optimi componere cogatur, medietatem palatio nostro et medietatem parti ipsius Novariensis eclesiae. Quod ut verius credatur diligentiusque observetur, manu propria roborantes ex anulo nostro iussimus insigniri. Signum domni (MF) Berengarii invictissimi imperatoris augusti. Hermenfredus domni imperatoris capellanus ipsius imperiali iussione recognovi et subscripsi. Data XV kal. decembris, anno dominicae incarnationis DCCCCXVII., domni vero Berengarii serenissimi regis XXVIII, imperii autem sui IIII, indictione VIII. Actum Papiae in Christi nomine feliciter, amen.

DD B I, n. CXXIII