Novara, Archivio di Stato, Fondo manoscritti Biblioteca Civica di Novara, Pergamene, Isola San Giulio d'Orta, n. 11 (MGH DD Ko II, n. 38)
source date: [1025 June 10] [Konstanz (DE)]
edition published: 2021
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

In nomine sanctae et individue trinitatis. Conradus dei gratia rex. Quia ecclesiasticis institutis proficimus, merito ecclesiasticis profectibus insistimus. Cunctis igitur deo nobisque nunc et in posterum militantibus pateat, nos pro nostrae animae futura recompensatione et nostrae consortis reginae Gisllae petitoria interventione iuxta nostrae concessionis auctoritatem premissam sancte Nouariensis ecclesie, ubi sanctum Gaudentii corpus humatum requiescit, sancti Felicis videlicet que vulgo dicitur Regine abbatiam Papie sitam cum pertinentiis suis -- et habeat potestatem Petrus episcopus suique successores inibi abbatissam ordinandi -- presentis paginae nostrae iussionis litteris annotatae testimonio et auctoritate concessisse. Concedimus itaque comitatum de Plumbia et alium de Oxula cum sua i[nt]egritate et cortem de Grauidona cum corte de Uespolate cum utrisque portionibus Huberti atque Hugonis et castrum de Uuilingo et de Cureio cum pertinentiis eorum et duos mansos in Garbania, et quicquid Hubertus Nouarie habet intus et de foris, et corticellam que constat in Matteo, et quicquid tenet in Alisade et in Crescia et in Xuno, et quicquid habet Ribaldus in eodem loco et in Belingo, et quicquid habet Hugo filius quondam Uualonis in Pernate et in Terdublate cum suis adiacentiis, et corticellam de Caualli regis, quam tenet Richardus, cum alpe de Otro, simul etiam cum ponte de Uarade, et roccam Huberti de valle Sesedana et omnia predia, que ipse retinet in predicta valle et in Seticiano, et quartam portionem de corte de Cerro, et quicquid Richardus et Hubertus retinent in valle Oxula et circa lacum sancti Iulii in circuitu, eo videlicet ordine quatinus Petrus pontifex presens eiusdem ecclesiae previsor et cuncti pro tempore ibi locandi predictam sancti Felicis abbatiam que vulgo Regine dicitur et d[uo]s comitatus superius prefatos cum teloneis et publicis omnibus functionibus regiae potestatis et p[re]scriptas cortes cum castris earum et simul cum vallibus et ponte ac alpe et mansos superius relatos cum servis et utriusque sexus familiis et omnem possessionem Huberti et Richardi circa lacum sancti Iulii habentium earumque pertinentiis et adiacentiis habeant teneant firmiterque possideant; habeantque licentiam legali seu duellari diffinitione emersuras contentiones dirimere, nostra nostrorumque successorum et totius dignitatis seu officii hominum contradictione remota. Si quis igitur huius nostrae corroborationis statuto contraire temptaverit, centum talentorum reus existat, medietatem nobis et alteram eidem ecclesiae persolvenda. Et ut verius credatur, nostro sigillo iussimus insigniri. Signum domni Chuonradi serenissimi (M.) et invictissimi regis. Hugo cancellarius ad vicem domni Heribonis archiepiscopi et archicancellarii recognovit. (SI. D.) Data IIII. id. iunii, indictione VIII, anno incarnationis domini MoXXV, domni vero Chuonradi regis I; acta Constantie; feliciter.

MGH DD Ko II, n. 38, pp. 40-42.

https://www.archiviodigitale.icar.beniculturali.it/it/185/ricerca/detail/627391; https://www.dmgh.de/mgh_dd_ko_ii/index.htm#page/40/mode/1up

Il diploma dà sostanza concreta ai diritti della chiesa novarese con l'ottenimento di tutti i beni fondiari che erano stati confiscati ai seguaci di re Arduino, in particolare quelli della famiglia dei conti di Pombia «circa lacum sancti Iulii», tuttavia questa concessione è in singolare contrasto con un'attestazione del 4 luglio 1034 - la seconda stesura di una famosa permuta tra i conti di Pombia e l'abbazia di Nonantola - in cui è menzionato un "Widoni item (comes) huius comitatu Plumbiense" (BSSS, 76, p. 11, doc. 7) problema di difficile soluzione perché crea difficoltà la comparsa di un conte laico in quello stesso comitato sul quale i diritti erano stati concessi al vescovo con formula ampia e precisa. Forse il titolo di conte nella carta privata del 1034 era attribuito a un membro della famiglia di tradizioni comitali locali che aveva recuperato un suo peso sul piano signorile forse anche in modo subordinato al vescovo, oppure la concessione di Corrado II al vescovo era rimasta sulla carta e Novara non fu mai in grado di riconoscere il proprio diritto sul comitato di Pombia. Lo stesso diploma è nuovamente concesso da Corrado II a Pietro III nel 1028 ad Achen (MGH DD Ko II, doc. 118).