Novara, Museo Civico (MGH DD H IV, n. 63)
source date: [13 April 1060] [Goslar (DE)] [XIV]
edition published: 2021
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

In nomine sancte et individue trinitatis. Henricus divina favente clementia rex. Si ecclesiis dei thesaurizare studuerimus, in futuro meritum recipere satis credimus. Quapropter sancte dei ecclesie fidelibus nostrisque omnibus pateat nunc et in posterum, nos pro nostre anime futura recompensatione et ob interventum dilectissime genitricis nostre Agnetis imperatricis auguste iuxta nostre concessionis auctoritatem sancte Nouariensi ecclesie, ubi sanctum Gaudentii corpus requiescit, sancti Felicis videlicet que vulgo dicitur Regine abatiam Papie sitam cum cella Curte veteri nominata cunctisque aliis pertinentiis suis concessisse, ea scilicet ratione ut predicte ecclesie episcopi liberam dehinc potestatem habeant inibi abatissam ordinandi, presentis paginae nostre iussionis literis annotate testimonio. Concedimus itaque comitatum de Plumbia cum ripa Ticini a loco qui dicitur Camaracam usque ad Petram Mauram et alium comitatum de Osola cum sua integritate iuxta auctoritatem nostrorum antecessorum imperatorum, patris scilicet nostri felicis memorie Henrici imperatoris augusti avique nostri Conradi imperatoris et iterum Henrici imperatoris et curtim de Grauadona cum curte de Vespolate cum utriusque portionibus Vberti atque Vgonis et castrum de Vuilingo et de Curegio cum pertinentiis eorum et duos mansos in Garbania et quicquid Vbertus Nouariae habet intus et foris et curticellam, que constat in Mathiero, et quicquid tenet in Alizate et in Crescia et in Xuno, et quicquid habet Ribaldus in eodem loco et in Belingo et quicquid habet Vgo filius condam Vualonis in Pernate et in Terdobiate cum suis adiacentiis et corticellam de Cauali regis, quam tenet Richardus, cum alpe de Otro, simul etiam cum ponte de Varade et rocham Vberti de valle Sesedana et omnia predia, que ipse retinet in predicta valle et in Seticiano, et quartam portionem de curte Cerro et quicquid Richardus et Vbertus retinent in valle Oxula et circa lacum sancti Iulii in circuitu, preterea quicquid nefandissimi interfectores advocati, Vgo scilicet et Bruno filii condam Bonihominis et Richardus filius item Richardi et Albertus et Rustichellus mobile seu immobile proprium habuerunt, iuxta bannum carissimi genitoris nostri imperatoris Henrici et iuxta nostrum quoque bannum legali sanctione nostraque regia auctoritate publicamus et publicata sancte Nouariensi ecclesie perpetuo iure concedimus et confirmamus, eo videlicet ordine ut omnes prenominate ecclesie pontifices predictam sancti Felicis abatiam que vulgo Regine dicitur et duos predictos comitatus cum teloneis et publicis omnibus functionibus regie potestatis et prescriptas curtes cum castris earum et simul cum vallibus et ponte ac alpe et mansos superius relatos cum servis et utriusque sexus familiis et omnem possessionem Vberti et Ricardi circa lacum sancti Iulii habentium earumque pertinentiis et adiacentiis habeant teneant firmiterque possideant; habeantque licentiam legali sive duellali diffinitione emersuras contentiones dirimere, nostra nostrorumque successorum et totius dignitatis seu officii hominum contradictione remota. Si quis igitur huius nostre corroborationis statuto contrahire temptaverit, C talentorum auri reus existat, medietatem nobis et medietatem eidem ecclesie persolvenda. Et ut verius credatur, nostro sigillo iussimus insigniri. Signum domni Henrici quarti regis. Uoicberdus cancellarius vice Annonis archicancellarii recognovit. Data est idibus aprilis anno incarnacionis dominice millesimo sexagesimo, indicione decima, anno autem ordinacionis domni Henrici quarti regis sexto, regni vero quarto; actum Gozlarie; in dei nomine feliciter amen.

MGH DD H IV, n. 63, pp. 82-84.

Cavanna 1967; Sergi 1995.

https://www.dmgh.de/mgh_dd_h_iv_1/index.htm#page/82/mode/1up.

Il 13 aprile 1060 Enrico IV ribadisce la giurisdizione del vescovo di Novara sul comitato di Pombia ma aggiunge una specificazione: «comitatum de Plumbia cum ripa Ticini a loco qui dicitur Camaracam usque ad Petra Mauram»: è da condividere il giudizio espresso da Cavanna (1967, p. 32) che attribuisce a questo passo «valore aggiuntivo e limitativo insieme»: è connesso cioè alla giurisdizione vescovile sul comitato di Pombia quel tratto di riva ticinese, e soltanto quel tratto. Cavanna rinuncia all'identificazione dei luoghi citati nel passo limitandosi a esprimere un giudizio negativo (condivisibile) sull'identificazione di Camaracam con Cameri. Qualora risulti confermata l'impossibilità di identificare Camaraca e Petra Maura l'ipotesi più probabile è che il comitato di Pombia si estendesse su un tratto non lungo di riva ticinese, da situare in una zona settentrionale, all'altezza di Pombia stessa. Questa zona più settentrionale è quella per cui sarebbe più difficile ritenere che il comitato di Pombia non raggiungesse le rive del Ticino.