Novara, Archivio di Stato, fondo manoscritti Biblioteca Civica di Novara, Pergamene, Isola San Giulio d'Orta, n. 18 (MGH DD F I/1, n. 96)
source date: [1155 January 3] [Casale Monferrato (Alessandria)]
edition published: 2021
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

In nomine sancte et individue trininitatis. Fridericus dei favente clementia Romanorum rex augustus. Si ecclesiarum atque ecclesiasticarum personarum provectibus clementer annuimus et eis profutura gratiose largimur, hoc nobis tam ad temporalis vite prosperitatem quam ad eternam beatitudinem profuturum non ambigimus. Quocirca omnium futurorum et presentium Christi regnique fidelium noverit industria, qualiter nos peticione dilecti principis nostri Willehelmi venerabilis Nouariensis civitatis episcopi universas possessiones, quas ecclesia sua tradicione regum seu imperatorum, largicione pontificum, oblatione fidelium seu aliis quibuscumque iustis modis inpresentiarum possidet vel in futurum possessura est, sub regie auctoritatis tuicionem et mundiburdium suscepimus et omnia privilegia ecclesie sue ab antecessoribus nostris regibus et imperatoribus collata, spetialiter ab Henrico et Ottone imperatoribus confirmata nos quoque pari donationis voto confirmamus et lege in perpetutum valitura corroboramus. De possessionibus vero eiusdem ecclesie sue quedam propriis duximus exprimenda vocabulis: ius civitatis, videlicet districtum liberorum hominum et thelonium et forum, quod quinta feria agitur, et theloneum ac mercatum in Gaudiano et ripatum atque alveum Thicini ab eo loco, qui dicitur Camerago, usque ad locum, qui dicitur Petra Maura, portum etiam, qui vocatur Bestanium, et castrum Materelle cum omnibus attinentiis suis, comitatum Plumbie cum theloneo. Pretera statuimus et regia auctoritate prohibemus, ne aliquis in distrito episcopi castrum edificare vel aliquas municiones sine licentia episcopi facere presumat nec fodrum vel aliquas exactiones facere vel exigere salvo tamen per omnia iure regio. Insuper adiciendo statuimus, ut nullus successorum nostrorum regum et imperatorum seu alia magna vel parva persona aut potestas prefatam ecclesiam in prenominatis possessionibus seu in ripatico Thicini a predicto loco Bestanni usque in proclivum episcopatus Nouariensis ecclesie seu in aliis quibuscumque possessionibus suis inquietare, molestare, divestire presumat. Quodsi quis presumpserit, regio banno subiaceat et in compositione centum libras auri purissimi persolvat, medietatem camere nostre et alteram partem predicte Nouariensi ecclesie et episcopo. Et ut omnia memorate ecclesie et episcopi usibus profutura rata et inconvulsa omni tempore in posterum permaneant, presentem paginam sigilli inpressione communimus adhibitis testibus, quorum nomina hec sunt: Peregrinus Aquileyensis patriarcha, Hillinus Treuerensis archiepiscopus, Euerhardus Bauenbergensis episcopus, Conradus Wormaciensis episcopus, Hermannus Constanciensis episcopus, Ortlibus Basiliensis episcopus, Wibaldus Corbeiensis atque Stabulensis abbas, Marquardus Wldensis abbas, Henricus dux Saxonie, Henricus dux Karinthie, Bertoldus dux Burgundie, Otto palatinus Bauarie, Henricus marchio Saxonie, Odacker marchio Stirie, Hermannus marchio de Verona, Wilhelmvs marchi de Monteferrato, Wido comes de Blandrato et alii quam plures. Signum domini Friderici Romanorum (M.) regis invictissimi.

MGH DD F I/1, n. 96, pp. 162-163.

https://www.archiviodigitale.icar.beniculturali.it/it/185/ricerca/detail/627398; https://www.dmgh.de/mgh_dd_f_i_1/index.htm#page/162/mode/1up.

L'impossibilità di identificare Camaraca e Petra Maura fa sì che non si possa identificare il tratto di Ticino il cui alveo con diritti connessi era stato concesso alla chiesa di Novara.