Torino, Archivio Arcivescovile (MGH DD O II, n. 250)
source date: [-] [XII]
edition published: 2022
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

In nomine sancte et individue trinitatis. Otto superno disponente ordine rex augustus. Si pura mentis intencione ecclesiarum curam sublevare ad nisum melioris status studuerimus, tanto lacius imperium nostrum amplificari et salus nostre anime tribui, quanto vero excelsoque regi earum officium gloriosius apparet, procul dubio confidimus. Qua de re omnium fidelium sancte dei ecclesie nostrorumque presentium videlicet ac futurorum comperiat multitudo, Amizonem venerabilem episcopum sancte Taurinensis ecclesie nostram adiisse clemenciam, humiliter postulantem quatinus nos pro restauracione sancte dei ecclesie atque amore beati Iohannis baptiste cuius vocabulo eadem consistit aecclesia, eiusque presenti ac futura fidelitate per nostri precepti seriem eidem aecclesie sancti Iohannis dignaremur confirmare et corroborare omnes res ac proprietates eius. Nos vero eum iuste petentem cernentes, prout iuste et legaliter potuimus, aures nostre pietatis eius vocibus inclinantes eidem aecclesie sancti Iohannis huius precepti paginam conscribi decernimus per quam illi iure perpetuo confirmantes corroboramus omnes res mobiles et immobiles cunctaque predia eius, nominative etiam curtem que vocatur Cari et Canoue et Celle et Testona et Riuole, Flauignasco et castellum sancti Raphaelis et Cargnanum et Pinariolum et Unidilfica et Solaria et Finisidum et Publice et Alegnanum cum omnibus pertinentibus ad supradicta loca seu curtes. Confirmamus etiam illi omnes plebes eius cunctaque monasteria omnesque terras et res in quibuscumque comitatibus per loca et vocabula adiacentes, una cum terris vineis curtibus villis castellis plebibus monasteriis campis pratis aquis aquarumque decursibus ripis molendinis piscacionibus montibus vallibus planiciebus paludibus aedificiis mansionibus muris viis inviis colonis colonabus aldiis aldiabus manentibus omnibusque residentibus super terras eius servis ancillis omnique familia utriusque sexus ac omnia in omnibus in integro que dici aut nominari possunt eidem aecclesie pertinentibus et que modo habet et que deo propicio adquisierit. Concedimus atque prefate aecclesie ut nullus homo nostri regni eius villas colentibus vel suis in castellis habitantibus foderum vel angariam aut aliquam publicam funccionem exigere aut aliquam contrarietatem facere aliquo modo temptet, sed sub nostra tuicione sint tuti et securi et defensi ab omnibus ad iura predicte aecclesie sancti Iohannis. Precipientes ergo omnino iubemus ut nullus dux marchio archiepiscopus vel aliquis episcopus comes vicecomes nullaque sub imperio nostro magna aut parva persona prefatum Amizonem episcopum vel suos successores inquietare molestare aut de rebus predicti episcopii aliquam minorationem facere presumat aut in aliquo loco sibi pertinenti aliquod placitum tenere temptet sine voluntate et consensu prefati episcopii episcopi presentis vel futuri, set liceat eundem episcopum successoresque eius per hoc nostrum preceptum prefatum episcopium tenere cum omni sua integritate et cum omni tranquillitate vivere, ut deo valeat famulari nostroque parere imperio, omnium hominum contradictione remota. Si quis autem, quod fieri minime arbitramur, temerario ausu quandoque huius nostre imperialis precepti auctoritatis tenorem irrumpere temptaverit aut ab hominibus prefate ecclesie sancti Iohannis sive villas eius colentibus seu sua castella habitantibus fodrum vel angariam vel aliquam publicam funccionem exigerit aut in aliquo loco sibi pertinente sine voluntate episcopi eiusdem aliquod placitum tenuerit, sine dubio cognoscat se compositurum auri purissimi libras centum, medietatem camere nostre et medietatem predicti episcopii episcopo. Et ut hec nostre imperialis auctoritas confirmationis firmior habeatur et inconvulse per futura tempora ab omnibus observetur, manu propria roborantes presentem paginam sigilli nostri impressione inferius iussimus insigniri.

MGH DD O II n. 250 pp. 283-285.

Casiraghi 1979.

https://www.dmgh.de/mgh_dd_o_ii__dd_o_iii/index.htm#page/283/mode/1up.

Documento non datato. Il documento è edito anche da Gabotto, Barberis 1906, doc. 1, pp. 1-3 con attribuzione a Ottone III. Secondo questi ultimi editori il diploma se non interamente falso è certo interpolato, specialmente nei nomi di Pinerolo e di Fenile. Anche Cognasso 1969, p. 83, afferma genericamente che l'autorità temporale dei vescovi di Torino è «iniziata da diplomi di non sicura genuinità» e non inclue le corti di Pinerolo e di Fenile fra quelle dipendenti dalla Chiesa torinese. Secondo Casiraghi 1979 le osservazioni del Gabotto sembrano poco probanti, tuttavia non essendoci altri documenti che confermino esplicitamente la signoria vescovile nei luoghi di Pinerolo e Fenile il dubbio sulla loro interpolazione resta. Il diploma di Federico I al vescovo Carlo del 26 gennaio 1159 menziona la corte di Pinerolo «cum castello et districto» ma il diploma non sempre indica l'effettivo potere del vescovo su tutte le corti ivi elencate, poiché, come dimostrano vari documenti del tempo alcuni possedimenti attribuiti dall'imperatore al vescovo Carlo appartenevano in realtà ad altri enti.