Torino, Archivio Comunale, cat. I, mazzo I, n. 4
source date: [1111 March 23] [XIV]
edition published: 2022
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

In nomine domini et individue trinitatis Henricus divina favente clemencia Quartus Romanorum Imperator augustus et palatinus. Omnibus xpisti nostrique fidelibus tam futuris quam presentibus Notum fieri volumus. Qualiter nos digno interventu et consilio frederici coloniensis archiepiscopi et episcoporum archnici ratisponensis octonis bauembergensis berardi cistertansis Jeyfredi vercelensis necnon Wuelfonis ducis et marchionum Rainerij de montefferato et manfredi de romagnano pariterque comitum alberti de blandrato Vidonis de canauixio aliorumque multorum nostrorum fidelium publicam stratam que de ultramontanis partibus per burgum sanct Ambroxii Romam tendit eundo et reddeundo taurinensi civitati et omnibus eius incolis propter eorum fidelitatem retinendam quam semper nobis ac fideliter observaturi sunt et iusticiam transeuncium peregrinorum ac negociatorum per hanc preceptalem paginam concessimus atque firmavimus recipimus igitur ut nullus dux marchio comes vicecomes aut alia quelibet persona magna vel parva cuiuscumque condictionis fuerit supradictam urbem vel eius incolas inde molestare audeat. Quod si quis facere presumpserit mille libras auri optimi compositurus banno nostro subiacebit medietatem camere nostre et medietatem supradictis civibus ut autem hec nostra concessio ab omnibus credatur et omni euo inviolabilis permaneat hinc inde cartam conscriptam impressione nostri sigilli insigniri iussimus. Signum domini Henrici Quarti Romanorum Imperatoris (M) Invectissimi. Data X kalendas aprillis indictione tercia. Anno dominice incarnationis M.C. XI regnante Henrico Quarto imperatore Romanorum anno V. Imperante primo ordinationis eius XI. Actum est intre in Xpisti nomine amen.

BSSS 65, doc. 5.

La comunità torinese fa la sua prima significativa comparsa politica in questo diploma del 23 marzo 1111 di Enrico V con il quale l'imperatore concede "Taurinensi civitati et omnibus eius incolis" la "publicam stratam que de ultramontanis partibus per burgum S. Ambroxii Romam tendit eundo et reddeundo" e la "iusticiam transeuncium peregrinorum ac negociatorum". Si tratta di una concessione di carattere prevalentemente economico - l'intorito dei pedaggi stradali e i proventi della giustizia esercitata sui pellegrini - e viene comminata una pena di mille lire d'oro a chi osi contrastare ai Torinesi l'esercizio dei diritti concessi, pena da versarsi metà alla camera imperiale e metà agli stessi cives.