Torino, Archivio Comunale, cat. I, mazzo I, n. 4
source date: [1116 Juny 30] [XIV]
edition published: 2022
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

In nomine domini et individue trinitatis Henricus divina favente clemencia Quartus Romanorum Imperator Augustus. Omnium sancte dei ecclesie presencium ac futurorum noverit universitas Qualiter Nos pro fideli servicio quod nobis taurinenses fecerunt et semper facere intendunt omens usus bonos eorum quos tempore patris nostri beate memorie Imperatoris Henrici tenuerunt et ab illo usque ad nos preduxerunt tunc et in perpetuum tenere et habere concedimus in eadem libertatem in qua hactenus permanserunt deinceps permanere et quiescere collaudamus collaudantes nostra imperiali auctoritate iubemus ea videlicet condicione ut nulli mortalium deinceps nixi nobis serviant Salva solita iusticia taurinensis episcopi. Insuper precipimus et precipientes iubemus, ut nullus episcopus, dux marchio comes vicecomes gastaldio magna sive parva persona predictos taurinenses de concessa iusticia audeat inquietare molestare vel divestire si qui vero quod absit contra hoc ire temptaverit auri libras Centum componat medietatem camere nostre et medietatatem suprascriptis Taurinensibus Quod verius credatur et ab omnibus diligencius observetur hanc cartam inde conscriptam et manu propria corroboratam impressione nostri sigillli insigniri iussimus. Signum domini Henrici Quarti Romanorum Imperatoris Invictissimi. Data secundo kalendas Julli indictione IX anno dominice incarnationis M.C. XVI Regnante henrico quinto rege romanorum anno X imperante VI actum est.

MGH DD H V n. 190; MGH DD H IV/3, n. 499, p. 692.

https://data.mgh.de/databases/ddhv/dhv_190.htm.