Torino, Archivio Arcivescovile (DD F I/2, n. 252)
source date: [1159 January 26] [Occimiano (Alessandria)] [1159]
edition published: 2022
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

In nomine sancte et individue trinitatis. Fredericus divina favente clementia Romanorum imperator augustus. Dignum duximus auribus et oculis omnium Christi fidelium significare, qualiter Karolus Taurinensis ecclesie venerabilis episcopus nostre maiestatis eminentiam adiit flagitans in spiritu humilitatis, quatinus divine mercedis intuitu omnia pertinentia ecclesie sue in honore precursoris et baptiste Christi Iohannis dicate, que a predecessoribus nostris tam regibus quam imperatoribus ac religiosis viris eidem ecclesie collata sunt, nostra imperiali censura confirmare et corroborare dignaremur. Cuius pie petitioni benignum assensum prebentes hoc preceptum fieri iussimus, per quod tam cultis quam incultis seu in desertis locis omnes plebes, curtes, episcopii videlicet sedem et domum ipsius civitatis cum omnibus rebus mobilibus et immobilibus ad se pertinentibus et quicquid ad nostrum ius pertinere videtur, terras scilicet et omne districtum atque domos publicas murumque ipsius civitatis cum fisco et theloneo integro seu cum omni iure civili intus et extra per circuitum miliariis Xcem eidem ecclesie concedimus. Curtem vero de Cario cum plebe et castello et mercatis et districto, curtem de Calliano, curtem de Allignanno cum castello et capella, curtem de Montealto, castellum de Patiano, curtem de Solariano, curtem de Tetiano cum castello et districto, item curtem de Tetiano, que dicitur Vetere, cum capella, curtem de Caneva, curtem de Mucuriades cum castello, curtem de Cellas cum castello et districto et plebe, curtem de Santana cum capella, curtem de Masiolas, curtem de Bulgari Cornaleto, curtem de Testona cum castello et turre et capella et mercatis et districto integro, curtem de Palacio cum plebe, curtem de Valicella cum castello et districto, curtem de Malauasio, curtem de Saxinas, curtem de Magenias cum capella sancti Mart(ini), curtem de Carnano cum castello et districto et capellis, curtem de Runco cum toto lacu de Melegia, curtem de Rudolfia, curtem de Monasteriolo, curtem de Romanise cum canonica et castello et districto, curtem de Cadrali[o] cum castello et plebe et districto integro, cum valle Gramna et Monte Malo, cum castro, cum montibus et vallibus, silvis, pascuis et omnibus suis pertinentiis, curtem de Centallo, curtem de Luualdiso, curtem de Arpiasco cum castello et districto, cum [mon]tibus, vallibus, silvis, pascuis, curtem de Cerreto cum tota valle Uall[act]ana, curtem de Verciolo cum castello et turribus et districto, curtem de Quadritiana, curtem de Contenasco, curtem de Pancalare cum plebe et toto monte, curtem de Bedoledo, curtem de Campilione cum capella, curtem de Bibianiga cum suis pertinentiis, curtem de Rouacles cum plebe et castello, cum omnibus ecclesiis et monasterio sancti Hilarii, curtem de Publice cum castello et plebe et districto, curtem de Pinariolo cum castello et districto et plebibus et castellis, cum tota valle Pinariasca, curtes, que vocantur Macedello et Buriasco, curtem de Gauenno cum duobus lacis, curtem de Auiliana cum castello et plebe et districto, vicos Fulcardi et Canusso, curtem de valle Nouellasca, curtem de Ripulis cum castello et plebe et districto, curtem de Sangano, curtem de Tranna cum castro et turre et districto, curtem de Brione cum castello, curtem de Planicia cum castello et districto et plebe, curtem de Turuento cum plebe, curtem de Fiano, curtem de Matigo cum tota valle Mategasca, curtem de Lances, curtem de sancto Mauricio cum castello et plebe et districto, curtem de Septimo cum plebe et districto, curtem de Clauasco cum castello et districto, curtem de Casteneto cum castello et districto, curtem de sancto Raphaele cum castello et turre et districto, curtem Ripaalba cum castello et districto, curtem de Lauredo cum districto, curtem de Sablone cum plebe, curtem de Calpice cum capella, curtem de Ripulas cum tota valle Magrana, cum montibus et vallibus et suis pertinentiis, curtem de Vignolo cum castello et turre et suis pertinentiis, abbatiam sancti Michaelis sitam in monte Porcariana cum suis pertinentiis et omnem decimam de valle Secusia cum omnibus ecclesiis, capellis, plebibus usque in Brienzole et usque in monte Cinix tam in civitate Secusie quam de foris, abbatiam sancti Solutoris cum suis pertinentiis, abbatiam de Graciano in honore sancti Victoris et Corone cum suis pertinentiis, abbatiam sancti Petri in civitate Taurinensi, abbatiam de Ceruaria cum suis pertinentiis, abbatiam sancti Saluatoris et sancti Mauri sitam in vico Pulcherada cum suis pertinentiis. Ceteras quoque curtes, territoria, castella, villas, mansos et utriusque sexus familias, aldiones et aldianas, domos quoque, possessiones, piscationes, forestas, pascua in montibus vel planitiebus, aquationes aquarumque cursus vel decursus, paludes, cuncta habita et tenta et possessa ad partem ipsius sedis a predicto Karolo episcopo vel a quolibet predecessore eius aliquo inscriptionis titulo vel investitura hactenus donata, collata atque tradita predicte sancte Taurinensi ecclesie a quibuscumque hominibus vel potestatibus donamus, concedimus, confirmamus et omnibus modis corroboramus una cum campis, vineis, pratis, pascuis, herbis, silvis, frascariis, buscaliis, montibus, alpibus, collibus, vallibus, planitiebus, ripis, rupinis, aquis aquarumque decursibus, molendinis, piscationibus, omnia, que dici vel nominari queunt, et per hoc nostre confirmationis preceptum de nostro imperiali iure et dominio in ius et dominium Taurinensis ecclesie omnino transfundimus ac delegamus predictum districtum prefate civitatis et omnia, que vocata sunt publica, fiscalia vel comitalia vel vicecomitalia, que intus vel extra civitatem continentur per circuitum miliariis Xcem ea videlicet ratione, quatinus predictus episcopus suique successores potestatem illic habeant per se vel per suos missos iudicandi, distringendi placitumque tenendi vel quicquid eorum utilitas decreverit, faciendi ad augmentum Taurinensis ecclesie et ita faciendi, veluti in nostra vel marchionum vel comitum fuisset presentia, remota omni nostra nostrorumque successorum et omnium hominum contradictione, minoratione ac molestatione. Igitur quicumque infra predictam urbem vel hec Xcem miliaria per circuitum vel in prefatis curtibus et castellis habitator exstiterit vel castellaverit et vassalli eiusdem episcopii non in presentia comitum et marchionum vel missorum nostrorum eorum lites aliter agere ullo modo vel diffinire liceat nisi ante Karolum episcopum vel eius successores vel eorum legatos decrevimus, sicut supra concessimus, et quicquid in eorum presentia finitum vel iudicatum fuerit, perpetua stabilitate permaneat. Precipimus itaque, ut deinceps nullus dux, marchio, comes, vicecomes, gastaldio vel ullus rei publice procurator vel alia persona magna vel parva predictam Taurinensem ecclesiam eiusque vicarios disvestire, molestare et inquietare, mansionaticum facere, theloneum, placitum, districtum vel aliquam publicam functionem exigere vel de predictis rebus violentiam facere audeat. Hec omnia supradicta episcopo Karolo Taurinensi et ecclesie sue damus et confirmamus salva per omnia imperiali iusticia et illa ordinatione, quam in hac expeditione fecimus. Si quis autem huius precepti violator esse presumpserit, c[ent]um libras auri optimi componat, medietatem imperiali fisco et medietatem predicto episcopo eiusque ecclesie.

DD F I/2, n. 225, pp. 50-52.

https://www.dmgh.de/mgh_dd_f_i_2/index.htm#page/50/mode/1up.