Roma, Archivio di Stato, Pergamene, S. Silvestro in Capite, cass. 38, nr. 1
source date: [844] [Anno di pontificato di Sergio II] [XIII in]
edition published: 2021
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

(C) Sergius episcopus, servus servorum Dei, dilecto . . . monachum adque abbatem monasterii sanctorum Christi martirum Stephani et Silvestri adque Dionisii et per te in eodem venerabili monasterio . . . . [Petentium desideriis ita nos convenit] impertire assensum at tamen nul . . . . . . tti dispendiis ea que pro restauratione predicti monasterii concedimus perpetuo porta que vocatur Sancti Valentini, fundatas et coniunctas dum claudendum aperiendum vestri custodes phu . . . . . . . ingrediendi et egrediendi quicquid exigitur et fuerit ph . . . cum terra intus et phoris ad eius porte, nostre pertinen . . . concedimus vobis monasterium Sancti Valentini phoris eadem porta . . . . sive et ponte lapideo qui appellatur Molvium cum omni datione . . . . fluvium Tyberis. Hec omnia, ut dictum est, a presenti prima indictione ita sane ut vobis singulis quibus rationibus ecclesiasticis auri solidis (C) TRES (C) difficultate . . . statuentes apostolica censura sub divini iudicii, obtestatione anathematis interdictum ut nulli umquam successorum nostrorum pontificum hec . . . monasterio molestari vel alienare, set qui hoc presumpserit persona qui eas contendit adversus vestro monasterio, sit a regno Dei alienus et vinculo sit innodatus in infernus, et cum Diabulo adque cum Iuda traditore domini nostri Ihesu Christi, aeterni incendii deputatus . . . intuito observatores in omnibus et iam dicto vestro monasterio defensores . . . a misericordiissimo domino Deo nostro consequar, et vitae eternae . . . amen. Scriptum per manus Gaudiosus protoscrinius sancte Romane ecclesie indictione suprascripta prima. † Bene valete. [Datum] . . . regionarii et bliviothecarium sancte Romane Ecclesie, anno Deo propitio, pontificatus domini Sergii secundi pape, anno primo, regnante Lothario a Deo coronato imperatore indictione suprascripta prima.

S. Silvestro in Capite, nr. 2, pp. 246-247, 263-264

Lenzi 1999, pp. 817-821, 837-838

Copia di XIII secolo del documento papiraceo originale