Città del Vaticano, Biblioteca Apostolica Vaticana, Vat. Lat. 3833, f. 86r (Deusdedit, nr. 188)
source date: [741-752] [1083 - 1087]
edition published: 2021
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

Zacharias pontifex accepit a Constantino [V] principe donationem in scriptis perpetuo iuri Romanae aecclesiae de duabus massis, quae Nymphas et Normias appellantur, quae iuris publici erant. Huius temporibus Theodorus filius Megesti Catacsanti dedit beato Petro apostolo patrimonium suum situm .V. miliario ab hac Romana urbe via Tyburtina, quod domusculta sanctae Ceciliae dicitur. Hic constituit aliam domumcultam .XIIII. miliario ab urbe Roma patrimoniae Tusciae, obligans eandem perpetuo usui Romanae aecclesiae, et domumcultam Lauretum et massam Fontinianam, quae dicitur Paonaria, et massas, quae vocantur Antius et Formias, beato Petro acquisivit.

Deusdedit, Collectio Canonum, nr. 188, p. 351

https://digi.vatlib.it/view/MSS_Vat.lat.3833

Estratti dal Liber Pontificalis, come si evince anche dalla rubrica a margine di f. 85v: ex Romano pontificali