Montecassino, Archivio Abbaziale, aula III, capsa XII, n. 21
source date: [885 May] [Benevento]
edition published: 2021
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

+ In nomine Domini Dei Salvatoris Iesu Christi. Concessimus nos vir gloriosissimus Aio Dei previdentia Langobardorum gentis princeps, per rogum Ladelchis dilecti germani nostri, tibi Criscio medico nostro atque preposito ad parte monasterii Sancii Benedicti quod situm est Monte Casino, h[ob] anime nostre salute, hec est omnibus rebus omnibusque pertinentiis quibus fuit Potoni filii Potitionis infra finibus Alifanis et Telesinis, pro quo ipse Poto in anima domini Adelchis principis dilectissimi genitori nostro consiliatus fuit eumque interfecit, et legibus omnibus eius rebus et facultatibus nostre hevenit potestati, in ea videlicet ratione ut amodo et deinceps per hoc nostrum roboreum preceptum siperius dictis omnibus rebus hac pertinentiis eodem Sancti Benedicti cenobio eiusque rectores habere et possidere valeas, et a nullo ex nostris iudicibus, id est comitibus, gastaldeis vel a quibuscumque agentibus prephato monasterio habeas aliquam requisitionem, sed perpetuis temporibus possideas. Quod vero preceptum concessionis ex iussione suprascriptac potestatis scripsi ego (SI D) Petrus notarius. Actum Beneventi primo anno, mense Maio, tertia indictione. Feliciter.

RPD, n. 200C: 599-599 (12th-century copy); ChLa 53, n. 11: 71-75; Gattola 1734: 41; Cuozzo-Martin 1991: 173-174; Leccisotti 1965: 93, n. 21; Voigt 1902: n. 80.

Leccisotti 1949: 208.