Montecassino, Archivio Abbaziale, Reg. 3 (Martin et al., Registrum Petri Diaconi, II, n. 197, pp. 578-579)
source date: [837 June] [Benevento]
edition published: 2021
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

In nomine Domini Dei salvatoris nostri Iesu Christi. Nos vir gloriosissimus Sichardus Dei providentia Langobardorum gentis princeps, motus omnipotentis misericordia, pro redemptione anime nostrae seu gentis et patriae, concedimus in monasterio Beatissimi Benedicti quo situm est in castro Casino, ubi Authpert reverentissimus abbas regimen tenere videtur, vvaldum sacri nostri Palatii qui dicitur Martoranum, qui habet fines de uno capite fine mare, abinde fine foce de Betrana, deinde fine Bena de Putiu et inde in terra Montonata et inde Bena de Cosa et fine cunione qui dicitur de Ippoli, has fines discernit istum gualdum a gualdo aecclesiae Sancti Martini de Prata, et inde fine arenarii et fine termite qui dicitur Ferola et fine Bena de Carpinu et fine signaida de cesa quae dicitur Mauri et inde in cerque signate que dicitur Caedarolu et Benactola de Ficulcia quae est inter hunc vvaldum et fine de Puranetu et fine flumine qui dicitur Fertore, reconiungentes se in predicto mare, cum ripis et aquis et fussariis et piscationibus et omnibus infra positis, sicut actenus ad manus Palatii nostri pertinuit, pertinet de mari passato Arichis maripachis nostri, in ea videlicet ratione ut amodo de deinceps per hoc nostrum roboreum preceptum supradictum vvaldum per designatos fines ipsum monasterium et eius rectores securo nomine habere et possidere seu perfrui valeant, et a nullo ex nostris iudicibus, gastaldeis vel a quibuscumque agentibus habeant aliquam requisitionem rectores predicti monasterii ex prefato vvaldo, sed perpetuis temporibus in integrum possideantur. Quod vero preceptum concessionis ex iussione suprascripte potestatis scripsi ego Audoaldus notarius. Actu Benevento in sacro Palatio quinto anno, mense Iunio, quintadecima indictione.

RPD 197: 578-579 (12th-century copy); CMC I, 23: 68-69 (summary); Gattola 1734, I: 35; Leccisotti 1947, n. 4: 91-92; Voigt 1902: 51; Poupardin 1907: 34

Gallo 1937, n. 6: 60