Montecassino, Archivio Abbaziale, Reg. 3 (Martin et al., Registrum Petri Diaconi, II, n. 199, pp. 582-583)
source date: [829 February] [Montecassino (Cassino; Frosisnone)]
edition published: 2021
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

In nomine Domini. Secundo anno principatus domini nostri Radelgari, mense Februario, quintadecima indictione. Ego Gontarius abbas monasterii Sancti Modesti declaro qui domna Alchisa qui fuit principissa, relicta domni Sichardi principis, quando ad obitum suum venit, omnibus rebus et substantiis suis tam mobilia quam et immobilia, servos et ancillas, omnia et in omnibus mihi tradidit atque dedit, ut de quantos exinde post suo transitu iniudicatu reliquerit, potestatem habere ego illa omnia tam pro predicti domni Sichardi quam et pro predictae domne Adelchise animam dare seu iudicare, dum ipsa de hac luce decesserit, de rebus illis que ipsa habuit in finibus Canosinis nequaquam ab ipsa exinde iudicatum apparuit. Ideo ad implendum eius dispositionem, pro omnipotentis Dei misericordia et eorum domni Sichardi et domne Adelchise animam salute, optuli Deo et in monasterio Sancti Benedicti situm in castro Casino, ubi nunc domnus Bassacius abbas esse videtur, integram ipsam substantiam seu et alia quanta que ipse prefatus donus Sichardus per convenientia abbati Authperti, predicti Sancti Benedicti cenobii abbas, habuit datum, et ipse prenominatus domnus Sichardus per suum preceptum domne Adelchise coniugi suae concessum habuit. Finibus curtis Canosine haec sunt. In prima una curte qui dicitur Milazzanum cum aecclesia Sancte Mariae cum omnibus ornamentis et pertinentiis suis in finibus Canosinis, curtem quae vocatur Plazanum, curtem in Campi, curtem in Pastena, et casam unam in Cannis cum onmi substantia sua, quae esse cernitur iuxta eundem castellum. His supradictis locis cum casis, curtis, vineis, viridariis, olibetis, terris cultis vel incultis, omnia vero et in omnibus ab ipsas curtes perinentia, seu piscatione in mari, in istis supra prefatis locis quantum exinde a nominata domna Adelchisa iniudicatum fuit predictum et mihi modo pertinet iudicandum, in integrum in predicto Sancti Benedicti monasterio offerui, ea ratione ut amodo et semper ad partem nominati monasterii Sancti Benedicti eiusque rectoribus ea quae supra diximus possidere valeat absque ulla cuiuslibet homini requisitionem. Quod si quislibet homo surrexerit et exinde aliquod causaverit, potestatem habeant eiusdem Sancti Benedicti rectoribus in vicinia Authperti abbati fuit emissum. Siquis vero temerario ausu hanc nostram cartulam infringere temptaverit, perpetuo supplicio cum diabolo et angelis eius sit deputatus. Hanc itaque cartulam offersionis ego Contarius abbas in monasterio Sancti Benedicti pro anima domni Sichardi principis et Alchise coniugi eius confirmavi et feci, et te Leonem notarium taliter ut supra dictum est scribere rogavi. Ego Graispertus filius Prasini me subscripsi. Ego Vvalprandus diaconus me subscripsi. Ego Ragembaldus me subscripsi. Ego Radichis me sub. Ego Pando testis.

RPD 199: 582-583 (12th-century copy); CMC I, 24: 70-71 (summary); Bartoloni 1950, n. 3.

Falco 1929: 512; Bartoloni 1950: 5; Bloch 1984: 803, 1347.