Montecassino, Archivio Abbaziale, aula III, capsa X, n. 40
source date: [902 June]
edition published: 2021
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

+ Nos Atenolfus divina favente gratia Langobardorum gentis princeps. Concedimus et confirmamus in ecclesia Sanctae Dei genitricis et virginis Mariae monasterio puellarum sita in Cingla, per rogum domni Leoni abbatis monasterii Sancti Benedicti, fluvio qui dicitur Aete, ab eo loco unde oritur et quomodo descendit usque eo loco ubi intrat ribo Pentumoso in predicto fluvio Aete cum ea ripa quae est coniuncta cum ipsa curte in qua predictum monasterium constructum est, et a predicto ribo concedimus utrasque ripas predicti fluminis quomodo vadit usque in fluvio Volturno. Simulque concedimus in predicto monasterio alveum fluminis Volturni ab eo loco ubi intrat rivus Cutarus in predicto flumine et usque in pede de monte Sancti Leutherii, cum ripis et alveis suis. Et iam dictum montem Sancti Leutherii concedimus in predictum monasterium ad pavendum peculiis, erbas et frondes et escas tam prefati monasterii quam et de suis liberis commendaticiis et ibique ligna cedendum et faciendum omnia quae ad partem prefati monasterii utilius esse videtur. Praedicta vero flumina in tali ordine eidem monasterio concessimus, ut ubicumque infra predictas fines ab ambabus partibus hereditates predicti monasterii fuerint, ambas ripas concessa abeat, ubi vero ab una partem hereditatem habuerit, eam ripam eius concedimus, quae coniungitur cum eius hereditate, ut potestatem habeat pars predicti monasterii in alveo predictorum fluminum infra predictas fines facere clusurias, molendina hedificare et piscarias et omne opus quod partis eiusdem monasterii congruum fuerit. Concedimus et in predicto monasterio omnes aquas et eorum alveis cum ripis unicumque terrae eius monasterii iusta aquas esse videntur, faciendi in predictas aquas omnia quae voluerint aut quemammodum nosto sacro palatio secundum legem pertinere videtur sic in iam dicto prefato monasterio concedimus, ad semper abendum, possidendum et faciendum de ea omnia quodcumque voluerint sine contrarietates comitibus, castaldeis, iudicis seu cuiuscumque personae contrarietatem. Et tibi Petri clerici scribe nostri Palatii scrivere precepimus, adque inferius anulo nostro sigillari precepimus feliciter anno tertio principatus supradicte potestatis, mense Iunio, indictione .V.

RPD 202: 619-620 (12th-century copy); Archivio di Montecassino, aula II, capsa CIV, n. 7 (14th-century copy); CMC I, 5: 131 (summary); Gattola 1734: 44; Leccisotti 1965: 50, n. 40; Gallo 1937, n. 8: 77-78; Voigt *124.

Bloch 1984: 244; Zeller 2010: 124