Montecassino, Archivio Abbaziale, Reg. 3 (Martin et al., Registrum Petri Diaconi, II, n. 181, pp. 549-550)
source date: [797 February] [Benevento]
edition published: 2021
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

In nomine Domini Dei salvatoris nostri Iesu Christi. Dominus vir gloriosissimus Grimoald Dei previdentia Langobardorum gentis princeps, motus Dei omnipotentis misericordia et pro redemptione animae nostrae, per postulatione Laupi mari pahis nostri, concedimus in monasterio Beati Benedicti quod situm est in castro Casino, ubi vir reverentissimus Gisolfus abbas preesse videtur, omne servos qui fuerunt ipsius monasterii cum oxoribus suis quae fuerunt libere cum filiis, filiabus suis, tam qui tempore domni Gisulfi quam et domni Liutprandi vel domni sanctae ac dulcis memoriae genitoris nostri et nostro felicissimo tempore sunt aut fuerint compulti et legibus nostrae potestati tenuerunt aut tenuerint, in eam videlicet rationem ut amodo et deinceps per hoc nostrum roboretur preceptum tam vos, reverentissime Gisolfe abba, quam et posteres vestri qui in eundem sacrum prefuerint cenobium, omnes illos servos cum psis uxoribus et cum filiis, filiabus suis, qualiter superius legitur, habere et possidere valeatis, et a nullo ex nostris iudicibus, is est comitibus, gastaldis vel a quibuscumque gentibus habeatis aliquam requisitionem, sed perpetuis temporibus habere et possidere valeatis. Quod vero preceptum concessimus ex iussione nostrae potestatis scripsi ego Benedictus notarius. Actum Beneventi in sacratissimo Palatio nono anno, mense IIo, quinta indictione feliciter.

RPD, n. 181: 549-550 (12th-century copy); Poupardin 1907: 12

Falco 1929: 487, 498-500; Bloch 1984:1347