Montecassino, Archivio Abbaziale, aula III, capsa XIII, n. 5
source date: [928 April 25] [Capua (Caserta)]
edition published: 2021
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

+ In nomine Domini salvatoris nostri Iesu Christi Dei aeterni. Landolfus et Atenolfus divina ordinante providentia Langobardorum gentis principes. Cum principalis excellentia petitione dilecti sui iuste petenti clementer favet, igitur noverit omnium fidelium nostrorum presentium scilicet ac futurorum sagacitas quia, sicut omnibus notum est, habuit bonae memoriae genitor noster emptam a partae aecclesiae Sancte Sophiae, quae constructa esse videtur infra Beneventanam civitatem unam curtem quae vocatur Ferrumanum, in finibus Liburiae, pertinentem ipsius ecclesiae. Postea vero, recordantes non ne forte in eadem emptionem aliquid offendisset idem genitor noster contra partem ipsius ecclesiae, unde illius anima periculum in futuro saeculo sustineret, tunc pro redemptione animae eius dedimus in cambium in monasterio ecclesiae Sancti Benedicti situm in castro Casino, ubi nunc Iohannes venerabilis abba regimen tenere videtur, unam curtem nostram de Petra Mellaria, que quondam fuit de Gaidone, et tulimus ab eodem monasterio terras ipsius ecclesiae pertinentes infra fines de Benevento, loco ubi nominatur Pantanum, et offeruimus illas in iam dicta aecclesia Sanctae Sophiae pro anima eiusdem nostri genitoris. Modo vero iterum pro amore Dei offeruimus in eodem monasterio Sancti Benedicti hos aldiones nostros commanentes in iam dicto loco Petra Mellaria, pertinentes de eadem curte de Gaidone, id est Guttemari filium Iobiniani, Gizzolum fratrem Piniuli, Ursum filium Anissonis et alterum Ursum filium Benedicti. Piniolum non ibi offeruimus, quia habet uxorem ancillam nostram. Simulque et offeruimus in eodem monasterio integrum ipsum gualdum nostrum et castanetum in eodem loco Petra Mellaria et fundora et omnes pertinentias quas in finibus de Petra Mellaria habemus sive per hereditationem nostri genitoris, sive per emptionem. Predictos vero aldiones cum filiis ac filiabus suis et omnibus rebus ac pertinentiis illorum ibi offeruimus. Ex quibus omnibus predictis hos nostre munificentiae apices exarari iussimus, per quos omnino sancimus et perpetualiter habendum nostris et futuris temporibus, offeruimus eosdem aldiones in fato monasterio et omnia ut super legitur habendi ac possidendi iure quieto sine contrarietate heredum nostrorum. ut autem haec nostra offersio ab omnibus observetur, manu propria scripsimus et ex anulo nostro iussimus sigillari. Signum dominorum nostrorum Landolfi et Atenolfi gloriosorum principium. LANDOLFUS ATENOLFUS. Petrus clericus et scriba ex iussione supradictarum potestatum scripsi. Datum VII kalendas Maias, anno vicesimo octavo principatus domni nostri Landolfi excellentissimi principis et anno octavo decimo principatus domni nostri Atenolfi gloriosi principis, indictione prima. Actum in civitate Capuana.

RPD 206: 629-631 (12th-century copy); CSS 2: 94-97 (12th-century copy); CMC I, 54: 139 (summary); Leccisotti 1965: 106, n. 5; Voigt 1902: *133; Poupardin 1907: 83

Bloch: 234-235; Zeller 2010: 141