Montecassino, Archivio Abbaziale, aula III, capsa X, n. 36
source date: [928 April 25] [Capua (Caserta)]
edition published: 2021
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

In nomine Domini salvatoris Iesu Christi Dei ȩterni. Landolfus et Atenolfus divina ordinante providentia Langobardorum gentis principes. Cum principali excellentia petitionem dilecti sui iuste petenti clementer favet, igitur noverit omnium fidelium nostrorum presentium scilicet ac futurorum sagacitas quia vir venerabilis abbas Iohannes ex monasterio ȩcclesiȩ Sancti Benedicti in castro Casino, ubi nunc, Deo favente, regimen tenere videtur, per Sicelmum fidelem nostrum obsecrasse nostram excellentiam ut, pro amore Dei et mercedem Di (sic), ac redemptionem animȩ nostrȩ, concederemus et confirmaremus in eodem sancto monasterio Sancti Benedicti omnia et in omnibus quȩ a singulis principibus per precepta concessa sunt et qualiter inferius declaramus, de quibus periit a nostra excellentia ut firmitatis apices in eodem monasterio fieri. Cuius petitionem libenter assensum preventes, hos nostrȩ munitatis apices exinde in iam dicto monasterio iussimus exarari, per quos omni sancimus et perpetualiter habendum nostris et futuris temporibus concedimus in eodem sancto loco ad possessionem prephati monasterii et de eius abbatibus et rectoribus, sicut incipit ab ipso Carnello et ascendente per aquam quȩ dicitur Vantra usque in rivo Sicco, et ascendente per eodem rivo usque in furcam Sancti Martini, et inde ascendit per ipsȩ serrȩ et vadit in monte qui dicitur Cesino, et quomodo vadit in pesclu qui vocatur Corvaru, et quomodo pergit per ipsȩ serrȩ et pervenit ad furcam qui vocatur Pubcplo, et directum vadit ad lacum qui vocatur Vitecusum, et inde vadit ad Aquam Fundatam, et inde ascendit in ipsum montem qui vocatur de Sile, et quomodo vadit in capite de aqua quȩ vocatur Rapidu, et quomodo salit in montem qui vocatur Caballu, et quomodo vadit directum in monte qui vocatur Rendenaria Maior, et inde vadit per serras montium et venit ad Rendenaria Minor, et quodomodo vadit directum per pedes montium qui vocatur Freselona, et vadit in aqua que vocatur Mellarino, et quomodo vadit per serras montium et pervenit in montem qui vocatur Balle Lucis, et quomodo vadit per ipse serrȩ montium et descendit ad Petram Scriptam, et inde ascendit ad serras montis qui dicitur Ordicosa, et quomodo vadit per serras montium et pervenit ad pesclora qui dicitur Falconari, et quomodo vadit per duos montes, ex quibus unus vocatur Spinacius et alter Porcacius, et inde ascendit ad cristas montis qui vocatur Caire et pervenit ad ipse petre super aqua Vibola, et ascendit ad collem qui vocatur Gimbiruti, et quomodo descendit in Quirquitulu et descendit in fossatum iusta Sanctum Damasum, et vadit directum in silice ad locum qui dicitur Arcu de Gizzuli, et qualiter pergit ad lacum qui dicitur Rademprandi, et qualiter vadit in Farnitu, et inde qualiter vadit in rivo qui dicitur Marozza, et qualiter descendit in fluvio qui dicitur Carnellu, et ascendente per eodem fluvio usque ad aquam que dicitur Cosa, et salit per serram montis qui dicitur Sancti Donati, et quomodo descendit super ipsi monticelli de Marri et vadit ad ispsi pesci qui sunt ad pede de ipsum montem de Balbola, et quomodo vadit directum per Duos Leones, et inde salit per ipse serrȩ super Casale, et descendit per ipsum montem super ipse Ville de Gareliano, et inde vadit ad Cripta imperatoris et descendente in fluvo de Gareliano, et ascendente er eodem fluvium usque ad priores fines. Simulque et concedimus ineodem monasterio omnes feminas liberas quȩ sibi servos maritos copulaverunt ipsius monasterii, insimul cum eisdem servis sibi copulatis et cum filiis, filiabus eorum. Deinde, ob remedium anime nostrȩ confirmamus in eodem sancto cenobio omnia que a singulis regibus, imperatoribus, ducibus vel principibus seu a quibuscumque nostris antecessoribus in eodem loco per precepta concessa sunt sive a viris religiosis Deumque timentibus in eodem sancto loco offerta sunt, seu et in quod predicto sancto cenobio a pontificibus sante Romanȩ sedis per quolivet modis concessa, data aut firmata sunt, quam et illud qui pro suȩ animȩ redemptione se in eodem sancto cȩnobio offeruerunt cum suis rebus, ex quibus omnibus predictis hos nostrȩ munificentiȩ apices exarari iussimus. Ea videlicet ratione ea omnia, quiliter superius legitur, in eodem sancto loco concessimus et confirmavimus firma atque atque (sic) immobilia ibi permaneant sine contrarietate vel molestia seu inquietudine comitis, gastaldeis vel iudicis aut cuiuscumque personȩ. Et nullus quippiam ex his omnibus quibus prelegitur invasionis ingerere ullo umquam tempore presumant, sed quieto ordine omnia quȩ supra leguntur, habeat et possideat omnia predictum monasterium imperpetuum. Ut autem hȩc nostra concessio pleniorem, in Dei nomine optineat vigorem, manu propria scripsimus et ex anulo nostro subter iussimus sigillari. Signum dominorum nostrorum Landolfi et Atenolfi gloriosorum principum. LANDOLFVS ATENOLFVS. Petrus clericus et scriba ex iussione supradictarum potestatum scripsi. Data VII kalendas Maias, anno vicesimo octabo principatus domni nostri Landolfi excellentissimi principis et anno octabo decimo principatus domni nostri Atenolfi gloriosi principis, indictione prima, Actum in civitate Capuana.

RPD 205: 626-628 (12th-century copy); CMC I, 54: 139 (summary); Gattola 1734: 45-46; Leccisotti 1965: 48, n. 36; Voigt *132.

Toubert 1976: 695; Bloch 1986: 457; Thomas: 91; Zeller: 127