Montecassino, Archivio Abbaziale, aula III, capsa X, n. 24
source date: [967 June 7]
edition published: 2021
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

In nomine Domini salvatori nostri Iesu Christi Dei ȩterni. Paldolfus et Landolfus divina ordinante providentia Langovardorum gentis principes. Cum principalis excellentia petitione dilecti sui petenti clementer favet, igitur noverit omnium fidelium nostrorum presentium scilicet ac futurorum sagacitas quia Landolfus dilectus filius noster exoravit nostram excellentiam quatenus, ob amore omnipotentis Dei et salbatione anime nostrȩ, concederemus et confirmaremus in monasterio Beati Benedicti confessores Christi situs in Monte Casino, ubi vir veneravilis Aligernus abbas regimen tenere videtur, ipsa castella et turres quȩ in heredita (sic) prephati monasterii usque modo constructȩ fuerunt vel quod aduc in antea constructe fuerint, id est ipsum castellum de Iannole et castellum de Sancto Angelo ad Tudici et ipsa turrȩ da Sanctum Georgium, ut amodo et in perpetuis temporibus firmiter hac securiter pars predicti monasterii et eiusque abbatibus atque rectoribus haberent et possiderent ipsas castellas et turres quȩ in hereditatem iam fati monasterii usque modo constructe fuerunt vel in antea constructȩ fuerint, ad tenendum et dominandum et ordinandum et regendum pars prephati monasterii qualiter eorum placuerit, ut nullam dominationem in eadem castellis et turris haberemus nos aut successoribus nostris vel quiscumque pro parti nostri publici, de quibus petiit a nostra excellentia ut firmitatis apices in eodem sancto monasterio exinde fieri iuveremus. Cuius petitionem exaudientes, hos firmitatis apices in odem sancto monasterio fieri iussimus, per quos omnino sancimus et perpetualiter abendum nostris et futuris temporibus concedimus in eodem sancto monasterio predicta castellas et turres quas in rebus et pertinentiis iam iam phati monasterii usque modo constructȩ fuerunt vel quod aduc in antea constructe fuerint, id est ipsum castellum de Iannole et castellum de Sancto Angelo Attudici et ipsam turrem de Sanctum Georgium, ut amodo et semper firmiter ac securiter in sua potestatem et dominationem omnia supradicta habeant pars prephati monasterii et eiusque abbatibus et rectoribus, ad tenendum et dominandum et ordinandum et regendum et iuxta legem faciendum quem voluerint absque contrarietate nostra vel successoribus nostris aut a pars sacri nostri Palatii vel a nullis ex nostris comitibus, castaldeis, iudicibus, habeant amodo et in perpetuum pars eiusdem monasterii et eiusque abbatibus et rectoribus de omnia quȩ in prephato monasterio superius concessimus et confirmabimus qualemcumque molestiam aut contrarietatem, set securiter ac firmiter habeant et possideant ea omnia que superius legitur, nemine ibidem exinde in aliquo contraria ingerente. Verumtamen recordamus quia iam dictas castellas et turres quȩ in rebus predicti monasterii nominatibe constructȩ sunt, sicut dictum est, insimul cum alias omnes castellas et turres que in rebus predicti monasterii usque modo constructe fuerunt vel amodo in antea constructe fuerint, habeant et possideant ipsas pars predicti monasterii sue iure dominio semper, sicut dictum est, absque contrarietate ciuiscumque persone hominis. Quod si quispiam hac nostram concessionem in quomodocumque dirrumpere aut removere quesierint, sciat se compositurus in eodem sancto monasterio vel ad eiusque abbatibus et rectoribus auri libras decem, et in antea supradicta concessio firma permaneat in perpetuum. Ut autem hȩc nostra concessio pleniorem, in Dei nomine, optineat vigorem, manu propria scripsimus et ex anulo nostro supter iussimus sigillari. Signum domni Paldolfi et Landulfi excellentissimi principis. PALDOLFVS LANDOLFVS. Petrus notarius ex iussione supradicte potestatis scripsi. Data .VII. idus Iunii, anno vicesimo quarto principatus domni Paldolfi et anno nono principatus domni Landolfi gloriosis principibus, indictione decima. Actum in civitate Capuana.

RPD 215: 661-663 (12th-century copy); CMC II, 2: 158 (summary); Gattola 1734: 63-64; Leccisotti 1965: 42, n. 24; Voigt *163

Toubert 1976: 695; Bloch 1986: 1347; Martin 2020b: 98.