Montecassino, Archivio Abbaziale, aula III, capsa X, n. 14
source date: [917 September 7] [Capua (Caserta)]
edition published: 2021
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

+In nomine Domini salvatoris nostri Iesu Christi Dei ȩterni Landolfus et Atenolfus divina ordinante providentia Langobardorum gentis principes et imperiales patricii. Cum principalis excellentia petitione dilecti sui iuste petenti clementer favet, igitur noverit omnium fidelium nostrorum presentium scilicet ac futurorum sagacitas quia obsecravit nostram excellentiam Petrum abbas dilectissimum nostrorum, ut concederemus in monasterium beati Benedicti quod situm esse videtur in castro Casino, ubi reverentissimus Iohannes abbas preesse videtur, quos omnes servos ipsius monasterii cum uxoribus suis que fuerunt libere, cum filiis filiabus suis, tam qui usque modo fuerunt copulati preteritis annis, vel nostro felicissimo tempore fuerint copulati, et legibus sacro nostro Palatio advenerunt vel advnerint, ex quibus nostram expetiit ibi fieri munitionem. Cuius petitionem omnino explevimus, primis ob amorem omnipotentis Dei et redemptionem animarum nostrarum libenter assensimus et hos nostrȩ munitatis apices exinde ibi fieri iussimus, per quos omnino sancimus et perpetualiter nostris atque futuris temporibus concedimus in iam dicto monasterio Beati Benedicti omnes servos ipsius monasterii cum uxoribus suis que fuerunt libere femine simul cum filiis filiabus suis, tam qui usque modo fuerunt copulati omnibus preteritis annis, vel nostro felicissimo tempore copulati fuerint et legibus sacro nostro Palatio advenerunt vel advenerint, ea videlicet ratione ut amodo et semper per hoc nostrum roboreum preceptum sint concessa et confirmata in iam dicto monasterio ad possessionem perpetuam in iam dicto ordine; omnes illos servos cum suis uxoribus et cum filiis filiabus suis, qualiter superius legitur, habere et possidere valeatis in omni potestate supradicti cenovii. Et a nullo ex nostris comitibus, gastaldeis, iudicibus vel a quibuscumque agentibus habeamini aliquam requisitionem, sed perpetuis temporibus omnia ut supra habere et possidere valeamini. Verumtamen hoc subter recordantes, annectimus ut quicumque pertinentes eiusdem monasterii liberas feminas uxores duxerint, in hac eadem concessione deveniant sub potestate prefati monasterii in perpetuum secundum insititutionem Langobardorum legis. Et quidem ut hec nostra auctoritas plenissimum in Dei nomine optineat vigorem, manu propria scripsimus et ex anulo nostro iussimus sigillari. Signum domni Landolfi gloriosi principis et magni antipati patricii. LANDOLFVS. Petrus clericus et scriba ex iussione supradicte potestatis scripsi. Data VII idus Septembris, anno septimo decimo principatus domini nostri Landolfi gloriosi principis et antipati patricii necnon et septimo anno domini Atenolfi principis et patricii, indictio sexta. Actus in civitate Capuana.

RPD 242: 756-757 (12th-century copy); Gattola 1734: 46-47; Leccisotti 1965: 38, n. 14; Voigt *128; Gallo 1937: 64, n. 22; Poupardin 1907: 78.

Thomas 2016: 91.