Montecassino, Archivio Abbaziale, aula III, capsa XII, n. 27
source date: [1004? December] [Aquino (Frosinone)]
edition published: 2021
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

In nomine Domini nostri Iesu Christi. Sesto anno principatus domni Landolfi gloriosi principis, mense December, tertia indictione. Ideoque ego Landolfus qui fui princebs de cibitate Salerno, et modo sum monachus in monasterio Sancti Benedicti de castro Casino et filius domni Landolfi bone memoriȩ nostrȩ cibitati Salernum, declaro quia redemtione anime meȩ, ut hic et aput ȩternum Dominum de peccatis meis requiem inbenire valeam, per hanc carta offero in monasterio Sancti Benedicti desitus (sic) in castro Casino omnibus rebus quȩ michi pertinet in comitatum in cibitati Sancte Agathȩ, id est casȩ fabrite et aliȩ prese que ibidem habemus ad mansione edificandȩ et alie terrȩ et curtibus que infra cunto comitatum suprascripte cibitati predicte Sante Agathȩ, quȩ nobis pertinet de paterna substantia et quomodo nos ic inferius declaramus. In primis loco qui nominatur Campu de Ribo et vineam quȩ dicitur Mesitule et olibetum qui positum est in loco qui dicitur Faianum; aliu campu arbustatum, loco ad Sanctum Petrum Romanianum; aliu locum qui nominatur Birercla supradicte cibitatis, cum molina qui ibidem edificate sunt et alia que ibide (sic) construenda sunt, cum ripibus et cursibus ispius aquis et cum viis suis ibidem intrandi et exiendi; et alio loco qui vocatur Quacquari, et alio loco ubi dicitur Torualtum et ipse limate et ut supra declarabimus in supradicto comitatu ubique inbentus fuerit de omnibus rebus quod michi pertinet de paterna substantia, beniad pars suprascripti monasterii ad potestate eius abbatibus et successoribus et rectoribus suprascripti monasterii. Hȩc autem predicta, qualiter superius legitur, de fine in fine indicatȩ, una cum omnia ibique intro habentibus subter vel super et cum viis suis ibidem intrandi et exiendi et cum silbis, cum sepis et limitibus et cum pertinentiis suis et cum omnia inferiora hanc (sic) superiora sua que nobis pertinet, totum et integrum in iam dicto monasterio offero ad possessione iam dicti monasterii et de eius rectoribus ad abendum et possidendum et faciendum omnia quod supra diximus, quȩ eorum placuerint. Unde nec michi nec meis heredibus, nec alicui cuilibet homini nulla exinde reserbabimus de hoc quod supra diximus, nec aliquit remanere dicimus, ea ratione ut amodo et semper iam dictu monasterio eiusque abbatibus vel rectoribus firmiter habeant et possideant quod super diximus. Et obligo me ego qui super Landolfus et meos heredes domni Iohanni venerabili abbati et eius subcessoribus et pars suprascripti monasterii amodo et semper defendere et antestare predicta mea offersione omnia vel qualia supra diximus. Nam si ego qui super Landolfus monachus vel meos heredes quocumque adbeniente tempore anc offersione per qualicumque ingenium dirrupere (sic) vel remobere quesierint, aut si hanc carta in quavis partes refutare temtaberit et omnia supradicta eorum non compleberint, postquam ec carta lecta audierint, centu libre aurei Vizanteis componere obligamus, medietate in suprascripto monasterio et medietate in aula regi, et omnia suprascripta compleamus per inbitis. Et eadem carta, de quibus continet super, firma permaneat semper. Et taliter ego qui super Landolfus monachus pro salbatione anime meȩ feci et te Verardus diaconus et notarius scribere rovabi. Actu Aquinum. interea dicimus et anathematizamus ut si eredes meos aut si qualiscumque homines subtraere boluerit hanc carta offersione de suprascripto monasterio Sancti Benedicti de castro Monte Casino, habeat anathema a Domino nostro Iesu Christo eiusque Patri et Spiritu Sancto et beate semperque viriginis Marie eius matris et beatorum celorum spirituum omnium et prophetarum, apostolorum, martirum, confessorum, virginum et omnium qui Deo vero ab initio mundi placuerunt simulque sanctissimi Benedicti cui nos illas offerimus, similiter et pars eius sit cum Dathan et Abiron et Izezabel (sic) et quinquagenarios quos ignis (sic) seborabit celestis et cum Iudam qui Dominum bendidit nostrum Iesu Christum. Amen. + Ego qui supra Landolfus monachus. + Ego Adviti iudex. + Ego Graffo. + Ego Guericzo. + Ego Garardo.

RPD 243: 758-760 (12th-century copy); CMC II, 26: 213 (summary); Gallo 1937: 73-75, n. 5.

Bloch 1986: 1348.