Montecassino, Archivio Abbaziale, aula III, capsa XIV, n. 34
source date: [984 May] [Capua (Caserta)]
edition published: 2021
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

Nos Landenolfus divina ordinante probidentia Alangobardorum gentis princeps. Patefacimus nos quia holim Bertarii abbas monasterii Sancti Benedicti situs in castro Casino per scriptionem libellarii nomine Iacobi clerico dederat ac (sic) tenendum cella monasterii sui qui dicitur Sancti Martini, sita in finibus Alifana super flubio Bulturno, cum curtis et territoriis suis quem haberet in eodem loco aut ubicumque inde inventum dederit, tam casis, fundora cortaneis, ortas, territorio cum arboribus, bineis, montes, planos, pratis, pascuis, silbis seu paludi, servis et ancillis, cartulatis atque offertis et posticiis et omnia cella ipsa, pertinentibus iam dicto Iacobi clerico in omnibus, libellario nomine tradiderat dum ille atvixerit, in omni ratione et ordine qualiter in eadem scriptionem continere bidetur. Alia scripto inter cetera continente quomodo eadem Iacobo clerico causaberat cum Dacoperto filiis Ursi, dicendo ut Madelbertus monachus et Urso filius eius malo hordine introissent in rebus ipsius hecclesie Sancti Martini, pertinentes ipsius ecclesiȩ per offersionem que ibidem Tando ostenserat, emissa a Lupelgari filius Lupi et Daciperti, in loco Sossano et in aliis rebus iam dicte ecclesie Sancti Martini et laboris inde tulisset velut in eadem scriptio continere bidetur; quam et domnus Aligernus venerabilis abbas eiusdem monasterii Sancti Benedicti, convenientie ordine secundum legem, dederat Paldolfi Langobardi cunctis diebus bite Iohannis monachi qui cognominabatur Scalso, integra supradicta ecclesia bocabulo Sancti Martini, subiecta predicti sui monasterii, cum cuntis sui territoriis ad easdem ecclesia pertinentibus, per finis et indicationibus in omni ratione et ordine qualiter in eadem cartula convenientie continere bidetur; set dum superius dictus Iacobus clericus et predictus Iohannes monacho, antequam de hoc seculo hobissent, remiserunt aput parte supradicti monasterii supradictas scriptiones cum relique alie scriptiones qui sunt continentes et pertinentes iam dicte ecclesie Sancti Martini et rebus eiusdem ecclesiȩ; set non a parte ipsius monasterii illi fecerunt aliquod firmitatem ut pars eius, quando necesse fuerit, in iudicio hostendere et finem cum ipse facere cum quo necesse fuerit. Nos propter hoc, per rogum Grimoaldi comitis dilecti nostri, confirmamus in prefato sancto monasterio ut licentiam et potestem (sic) habeant pars eiusdem monasterii supradictas scriptiones cum reliquas omnes alias scriptiones per quem predicto Iacobo clerico et iam dicto Iohanni monacho de supradictis terris pertinentes supradicte ecclesiȩ finem qualitercumque fecerit et pars ipsius ecclesiȩ cum ipse causare et contendere et omnem finem facere sicuti illi exinde causare debuerunt vel potuerunt et vobis exinde legem accederit absque contrarietate cuiuscumque persona hominis, neminem ibidem exinde in aliquo contraria ingerente. Quod si quispiam homo hanc nram (sic) concessionem in quomodocumque custodes atque rectores quri libras tres, et ec concessio, de qualiter continet, firmam permaneant in perpetuum. Scripsi ego Adelchisi scriba ex iussione supradicte potestatis in anno secundo principatis eius, mense Magio, indictione duodecima. Actum in civitate Capuana.

RPD 315: 931-932 (12th-century copy); Gattola 1734: 87; Voigt *201; Gallo 1937: 67, n. 65; Poupardin 1907: 159.

Bloch 1986: 129, 1349.