Città del Vaticano, Biblioteca Apostolica Vaticana, Barb. lat. 2724 (Federici, Chronicon Vulturnense, I, n. 31)
source date: [810 April] [Benevento]
edition published: 2021
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

In nomine Dei et salvatoris nostri Iesu Christi. Concessimus nos, vir gloriosissimus Grimoaldus, Dei previdencia, Beneventane provincie princeps, per rogum Aodoaldi referendarii nostri, in monasterio Sancti Vincencii martyris, qui situs est in finibus Samnie, iuxta Vulturno flumine, ubi venerabilis vir Iosue abbas custos esse videtur, curtem nostram, quam habemus in finibus territorio Benafrano, cum inclitis terris et montibus uno se tenente, et vocatur terra ipsa Cicerana, per hos fines: prima parte riagine que nominatur Ravennola, unde per tempus aqua decurrit; secunda parte iam dicto fluvio Vulturno; tercia parte via et silice, et quomodo ascendit riagine usque in cilium montis de ipsa curte pertinentes; quarta vero parte terras et montes puplici. Ideo in iam dicto monasterio concessimus in integrum iam dictas terras et montes per iam dictos fines possidendum, in ea videlicet racione, ut a modo et deinceps per hoc nostrum roboratum preceptum cuncta, ut superius leguntur, tibi iam dicto Iosue venerabili abbati atque successoribus et rectoribus vestri monasterii securiter habere et possidere valeatis, ita ut a nullis ex nostris iudicibus, idest comitibus seu castaldeis, vel a quibuscumque hominibus non habeatis de predictas terras et montes aliquam requisicionem, sed perpetuis temporibus possideatis. Quod vero preceptum, ex iussione tue potestatis, scripsi ego Leo notarius Benevento, in sacro palacio mense aprilis, tercia indiccione, feliciter.

CV I, n. 31, pp. 244-245; Voigt 1902: n. 33

Marazzi 2012: 28