Città del Vaticano, Biblioteca Apostolica Vaticana, Barb. lat. 2724 (Federici, Chronicon Vulturnense, I, n. 32)
source date: [754 November] [Benevento]
edition published: 2021
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

In nomine domini Dei et salvatoris nostri Iesu Christi. Firmavimus nos gloriosissima domna Scaniperga et domnus vir gloriosissimus Liudprand, summi ducibus gentis Longobardorum, per rogum Eufimie abbatisse et, oratricis nostre, in monasterio beate Sancte Marie genitricis domini nostri Iesu Christi, quod fundatum esse dinoscitur in locum, qui nominatur Loco Sano, ubi Albileopa abbatissa regimen tenere videtur, hoc est condoma nomine Rodone cum uxore, filios et filias suas, vel cum integra eorum pertinencia; et condoma nomine Candolus cum uxore, filios et filias, vel cum omnia sua, qui habitare videntur in Viviano; et condoma nomine Mauro cum uxore, filios et filias seu germanos, vel cum omnia eorum pertinencia; condoma nomine Ansoald cum uxore, filios et filias seu germanos, vel cum omnibus rebus eorum, qui habitare videntur in Turri; condoma nomine Maroald cum uxore, filios et filias, germanos seu nepote suo, vel cum omnia eorum pertinencia; condoma nomine Marullo cum uxore, filios et filias, seu germanos suos, vel cum omnia sua, qui habitare videntur in Vi***; simul et condoma nomine Agustaldo cum uxore, filios et filias suas, vel cum omnia sua; condoma nomine Alissone cum uxore, filios et filias suas, seu germanos suos, vel cum omnia eorum pertinentia, qui habitare videntur in Baruli; condoma nomine Boniolo cum uxore, filios et filias suas, vel cum omnia sua, qui habitare videntur ad Sanctum Marciano in Frecento; condoma nomine Audoald cum uxore, filios et filias suas, et cum omnia eorum; condoma nomine Calvo cum uxore, filios et filias, et cum omnia sua, qui habitare videtur in Botonto; condoma nomine Ursus cum uxore, filiis et filiabus, et cum omnia sua, qui habitat in Remelo; simulque et casa infra hanc Beneventanam civitatem, qui fuit de Radoin, que posita est ad Porta Aurea, et vinea que posita est ad Sancto Vito in Quinto Decimo. Secundum qualiter hec, que supra legitur, in isto Dei loco concessum est a domno sancte memorie Romoald socero et avone nostro, et per eius preceptum firmatum, sed quia per pravos homines delibata sunt de nominatum preceptum nomina de duas condomas, idest Calbi et Ursi, quem in nostra ostendistis presencia, quem nostra gloria certam agnovimus veritatem, continuo hunc nostrum firmissimum emisimus preceptum, quatenus a modo et deinceps habeatis et possideatis tam vos, qui supra Albileopa, quam et posteras vestras, et nullus ex nostris castaldeis, aut accionariis, vel quisquani homo contra ea, que nostra firmavit potestas, quandoque ire presumat, sed nostra firmitas omni tempore roborata permaneat. Quod vero preceptum firmitatis, ex iussione et dictatu supra scripte domne Scaniperge, scripsi ego Auderissius notarius. Actum Benevento, in palacium, mense novembrio, per indiccione octava, feliciter.

CDL IV/2, n. 40, pp. 131-134; CV I, n. 32, pp. 246-247

Zielinski 2003: 122-126