Città del Vaticano, Biblioteca Apostolica Vaticana, Barb. lat. 2724 (Federici, Chronicon Vulturnense, I, n. 36)
source date: [815 September]
edition published: 2021
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

In nomine Domini. Temporibus domni nostri viri precellentissimi Grimoaldi, Dei providencia, Beneventane provincie principis, mense septembris, VIIII. indiccione. Ideoque ego Alahis, filius bone memorie Arichis, benigno desiderio, pro me redepmcione anime, per hanc meam chartulam conscripcionis, offero in monasterio Beati Vincencii, ubi Deo favente, Iosue abbas preest, omnes rebus substancie mee, que habeo in finibus Benevento et in Salerno; et rem meam quam habeo non longe ab ecclesia Sancti Medici, ubi Forano dicitur, vel que cetera nomina ibi vocatur, queque michi ibi a singulis hominibus datum fuit; simulque et rem meam quam habeo in finibus Capue, seu et in Telesinis et Alifanis finibus; simulque et silvam meam, que vocatur Silva Nigra, cum terra vacua in integrum, quam a parte bone memorie domni Grimoaldi concessam habui; nec non et molinum meum in Teonsa in integrum, cum oliveto quem a singulos homines comparatum et cambiatum habui; quam et insimul in prefato cenobio optuli omnes servos et ancillas meas, cum cespitibus et conquisitibus eorum; simulque et casas meas in civitatibus, tam in veteri Benevento quam et in Salerno cum berzario; et intus hanc Beneventum civitatem, tam de iuri parentum quam et quod ego emi, quam et ipsam casam novam quam ego condidi, casam cum curte et berzario; quam eciam et omnia peculia mea, tam caballos domitos et indomitos, iumenta, bacce, porcos, pecudes, capras; quam et insimul omnem rem meam quicquid per diversa loca habeo vel habiturus fuero in iam dicto Sancti Vincencii eveniant monasterio possidendum, sine heredum meorum vel cuiuslibet requisicione. Et hanc cartulam eo tenore Tundipertum notarium scribere rogavi.

CV I, n. 36, pp. 253-254