Città del Vaticano, Biblioteca Apostolica Vaticana, Barb. lat. 2724 (Federici, Chronicon Vulturnense, I, n. 57)
source date: [833 August] [Benevento]
edition published: 2021
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

In nomine domini Dei salvatoris Iesu Christi. Nos vir gloriosissimus Sicardus, Dei providencia, Beneventane provincie princeps, per rogum Roffrid, referendarii nostri, firmamus in monasterio Beatissimi Vincencii, ubi venerabilis vir Epyphanius abbas, orator noster, preesse videtur, ecclesiam Sancti Secundini, cum integris suis pertinenciis, finibus Acerentinis, quam Petrus episcopus per suam offercionem ibidem dedit; seu et confirmamus in predicto cenobio substanciam Iohannis et Radoaldi, filii Piconis; et substanciam Ermelgrimi, filio Rapperti; tam et Stephani, filii Paldonis; simulque et Truppoaldi, filii Andree; quam et substaticiam Ragimberti, Radoald, filii Radiperti; et substanciam Trasemundi, filio Lupini, que vestro monasterio date sunt; simulque inibi confirmamus omnes servos et ancillas eorum, cum filiis, filiabus, cum nuris et nepotibus, et cum universis cespitibus eorum in iam dicto monasterio confirmamus, omnia possidenda in integrum, qualiter pro culpa, meritis eorum, ad sacrum nostrum palacium evenire debuerunt. in ea videlicet racione, ut a modo et deinceps, per hoc nostrum roboratum preceptum, cuncta, ut superius leguntur, rectores eiusdem cenobii securiter habere et possidere valeant, et a nullis ex nostris iudicibus, idest comitibus, gastaldeis, vel a quibuscumque agentibus habeant aliquam requisicionem, sed perpetuis temporibus possideant. Quod vero preceptum firmitatis, ex iussione suprascripte potestatis, scripsi ego Leo notarius. Actum Benevento, in sacro palacio, primo anno, mense augusto, undecima indiccione, feliciter.

CV I, n. 57, pp. 292-293; Voigt 1902: n. 44

Del Treppo 1956: 37