Città del Vaticano, Biblioteca Apostolica Vaticana, Barb. lat. 2724 (Federici, Chronicon Vulturnense, I, n. 58)
source date: [833 May] [Benevento]
edition published: 2021
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

In nomine domini Dei salvatoris Iesu Christi. Nos vir gloriosissimus Sicardus, Dei providencia, Beneventane provincie princeps, per rogum Roffrid, referendarii nostri, concedimus in monasterio Beatissimi Vincencii martyris, quod situm, est in finibus Samnie, iuxta fluvio Vulturno, ubi vir venerabilis Epyphanius abbas, orator noster, preesse videtur, terras cum montibus uno se tenente, per hos fines: prima parte unde oritur riagine, que dicitur Ravennola, et quomodo decurrit iam dicta riagine de ipsa Ravennola, unde per tempus aqua decurrit, et qui exfinat inter hec terra et terras et montes, quos concessos habet domnus Arichis princeps in iam prefato cenobio; de secunda parte riagine, que dicitur Ravennola; da tercia parte unde incipit orire iam dicta Ravennola, deinde incipiente circa terras ei montes puplicos, usque in montem, qui est super urbem Benafro; quarta parte incipiente da iam dicto monte, qualiter vadit per cilios aliorum moncium, usque in montem iam dicti monasterii, qui est super terras, que vocatur Arcora, que est hereditas Sancte Dei genitricis Marie, que nominatur Oliveto, subiecta iam dicto monasterio, et qualiter vadit circa montes iam dicte ecclesie Sancte Marie, et montes iam dicti cenobii. Ideo in iam dicto monasterio concessimus in integrum iam dictas terras et montes per iam dictos fines possidendum, in ea videlicet racione, ut a modo et deinceps, per hoc nostrum roboratum, preceptum, cuncta, ut superius leguntur, habere et possidere valeatis vos iam nominatus Epyphanius abbas, atque successoribus et rectoribus iam dicti vestri monasterii, ita ut a nullis ex nostris iudicibus, idest comitibus et gastaldeis, vel a quibuscumque hominibus non habeatis de predictis terris et montibus aliquam requisicionem vel molestacionem, sed perpetuis temporibus possideatis. Quod vero preceptum firmitatis, ex iussione tue potestatis, scripsi ego Leodericus notarius. Actum Benevento, in sacro palacio, primo anno principatus eius, mense magio, undecima indiccione, feliciter.

CV I, 58, pp. 293-294

Del Treppo 1956: 37; Marazzi 2012: 31-32.