Città del Vaticano, Biblioteca Apostolica Vaticana, Barb. lat. 2724 (Federici, Chronicon Vulturnense, I, n. 59)
source date: [836 January] [Benevento]
edition published: 2021
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

In nomine domini Dei salvatoris Iesu Christi. Nos vir gloriosissimus Sicardus, Dei providencia, Beneventane provincie princeps, per rogum Adelfrid dilecti parentis nostri, concedimus in monasterio Beatissimi Vincencii martyris, quod situm est in finibus Samnii, iuxta fluvium Vulturnum, ubi vir venerabilis Epyphanius abbas, orator noster, preesse videtur, terras et servos et ancillas, et ecclesiam vocabulo Sancte Dei genitricis et virginis Marie, quam habemus in finibus Benafro, loco qui nominatur Campiniano, que fuit Iohannis et Radoaldi, filiis Picconi; et Ermelgrimi, filii Rapperti; et Stephani, filii Paldonis; et Truppoaldi et Petri, filii Andree; et Ragemberti et Radoaldi, filii Radiperti; et Trasemundi et Leodemundi et Leodelgari, filii Lupini, per hos fines: prima parte fine riagine, que dicitur Ravennola, unde per tempus aqua decurrit; secunda parte fine habet fossato et terra uno se tenente iam dicti monasterii; tercia vero parte fine habet riagine unde per tempus aqua decurrit; quarta denique parte fine habet silice; nam et concedimus iam dictas terras in iam dicto monasterio, cum omnes servos et ancillas, et omnes faccultates eorum, cum filiis, filiabus, cum nuribus et nepotibus, et cum omnibus cespitibus, qui fuerunt et pertinuerunt ad superius nominatos homines, qui pro culpe eorum meritis, ad sacrum nostrum palacium devenerunt. que nos concedimus et confirmamus in predicto monasterio omnia possidenda in integrum, in ea videlicet racione, ut a modo et deinceps, per hoc nostrum roboratum preceptum, cuncta, ut superius leguntur, habere et possidere valeatis vos iam nominate Epyphani abbas, atque successoribus et rectoribus iam dicti vestri monasterii, ita ut a nullis ex nostris iudicibus, idest comitibus et castaldeis, vel a quibuscumque hominibus non habeatis de predictis terris et de predicta || ecclesia et servis et ancillis aliquam requisicionem vel molestacionem, sed perpetuis temporibus possideatis. Si quis autem, quod nos non credimus, hoc nostrum roboratum preceptum dirrumpere aut contrare presupmserit in pars iam dicti monasterii iam dictas terras et ecclesiam et iam dictos servos et ancillas, sciat se compositurum in parte iam dicti monasterii solidos mille. Quod vero preceptum, firmitatis, ex iussione tue potestatis, scripsi ego Leodericus notarius. Actum Benevento, in sacro palacio, quinto anno principatus eius, mense ianuario, XIIIIa. indiccione feliciter.

CV I, 59, pp. 294-295

Marazzi 2012: 30-31