Città del Vaticano, Biblioteca Apostolica Vaticana, Barb. lat. 2724 (Federici, Chronicon Vulturnense, I, n. 68)
source date: [858 April] [Salerno]
edition published: 2021
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

In nomine Domini. Quinto anno principatus domni nostri Ademari, mense aprilis, sexta indiccione. Ideoque ego supradictus domnus Ademari princeps declaro quia intencionem habuit nobiscum Artefusus, prepositus maior, et Cumprando, manipulus maior, qui pertinentes sunt in monasterio Sancti Vincencii, ubi nunc domnus Iohannes humilis abbas regimen tenere videtur, de quarta illa, quam domnus Petrus, genitor meus, emisit ac dedit, et de casis et de curte, et ecclesia atque edificiis, que sunt infra civitate Salernitana, ubi predictus genitor meus et ipsa Audperga usque ad diem obitus sui residentes fuerunt, et dum per partes conveniencie mihi eundem relaxasti quantum in vestro monasterio per ipsa Audperga eundem fuit pertinentem et scriptum mihi inde emisistis. Propterea ego nominatus domnus Ademari princeps, per hoc scriptum, trado vobis Artefuso et Cuniprando, in parte vestri monasterii habendum, casa cum sedimen, et sedimen et curtem suam, infra civitatem novam Salernitanam quam emptam habeo a filiis Ursi, et est ipsa casa in longitudine pedes quadraginta octo, et in latitudine pedes quadraginta tres, scepto inde ipsa casa lignicicia, nam illo alio cum ipsa casa fabritta, et cum finis et mensuris, et cum curte et andito suo in integrum, in parte conveniencie vobis tradidi ad pars supradicti monasterii securiter habenda, ea racione, ut amodo et semper vos nominati et posteri vestri predictam casam et terram, qualiter superius legitur, in predicto vestro monasterio habere et possidere valeatis, de qua me repromitto et heredes meos obligo vobis et ad posteros vestros supradictam terram et casam ab omnes homines in antestare et defendere quod si non potuerimus, aut si nos ipsi forsitan per quodlibet ingenium retornare quesierimus, ante omnia a parte nostra, secundum legem, sacramenta vobis inde fiant persolta, ut nostro non fiat colludio, et ferquidam terrain et casas cum suis edificiis in eadem civitate vobis dare promittimus, qualis ista nostra dacione in illo die paruerit. Quod tibi Ragemprando notario scribere iussimus. Actum Salerno, in sacro palacio, mense et indiccione suprascripta, feliciter.

CV I, n. 68, pp. 320-321