Città del Vaticano, Biblioteca Apostolica Vaticana, Barb. lat. 2724, c. 146r (Chronicon Vulturnense, II, n. 78)
source date: [878 February] [Benevento]
edition published: 2021
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

In nomine domini nostri Iesu Christi. Nos vir gloriosissimus Adelchis, Dei providencia Longobardorum gentis princeps, dum quadam die residentes nos in hoc Beneventano sacratissimo palacio, tunc direxit Maio reverentissimus et sanctissimus abbas, et rector monasterii Beati Vincencii Adelchisum diaconem, et Magelfridum presbiterum, monachos prefati monasterii postulare nostram clemenciam, ut omnia quicquid in octabo anno principatus nostri, mense augusto, nona indiccione per rogum Iohannis, qui fuit abbas Sancti Vincencii, concessimus per breve sigillatum ab anulo nostro cum arvibus brevi sigillamus in prefato monasterio. Ecce nunc, per rogum Audoaldi comitis cognati nostri, concedimus in monasterio Beati Vincencii, ubi nunc, Deo favente, Maio reverentissimus abbas preest, ut ab illo anno, quod superius dictum est, et in antea amodo facta est detestacio, ut nullus ex nostris optimatibus, iudicibus, aut a quavis nobiles et ignobiles, et qui sub nostra potestate sunt, ut qualiscumque monachus, aut prepositus monasterii Beati Vincencii de rebus, vel familiis ipsius monasterii facere quamvis obligacionem, aut convenienciam; et si facere voluerit qualemvis obligacionem, nullatenus ibi essent consencientes, absque nutum nostrum, vel de suo abbate, aut de eius missum; et si contigerit, ut factum sit, stabile non sit. Ideo sic statuimus cum nostris optimatibus et iudicibus, ut amodo in antea nullus prepositus, aut monachus prefati monasterii habeat potestatem de rebus, vel familias predicti monasterii per quamcumque racionem vendere, aut cambium facere, aut obligare, absque noticiam nostram, et de iam dicto abbate, et de eius successoribus, vel missum eorum, quia sic nobis rectum esse comparuit. Et si contigerit, ut absque nutum nostrum, vel ipsius abbatis, aut de eius successoribus, vel missum eorum factum sit, stabile non sit, sed omnia redeant in potestate monasterii Sancti Vincencii. In ea videlicet racione, ut amodo et deinceps per hoc nostrum roboratum preceptum predicta omnia, que preleguntur, firmiter habere, et possidere valeatis vos, vestrique successores, et cuncti rectores prefati monasterii, et a nullo ex nostris iudicibus, idest comitibus, castaldeis, vel a quibuscumque agentibus habeatis aliquam requisicionem, sed perpetuis temporibus firmiter possideatis. Quod vero preceptum concessionis, ex iussione suprascripte potestatis, scripsi ego Thomas abbas. Actum Benevento, vicesimo quinto anno prefati principis, mense februarii, .XI.a indiccione.

CV II, n. 78, pp. 18-20

Del Treppo 1956: 67