Città del Vaticano, Biblioteca Apostolica Vaticana, Barb. lat. 2724, c. 148r (Chronicon Vulturnense, II, n. 81)
source date: [898 August] [Benevento]
edition published: 2021
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

In nomine domini Dei salvatoris nostri Iesu Christi. Concessimus nos vir gloriosissimus Radelchis Dei providencia gentis Longobardorum princeps, per rogum Garichise dilecte nostre sororis, tibi Adelperto preposito monasterii Sancte Marie de Loco Sano eundem monasterium, quod subiectum esse videtur monasterio Sancti Vincencii in tali racione illud concedimus tibi, sicut per legale iudicium illud Maio abbas vicit, et recollegit presencia domne Ageltrude imperatricis, simul eciam et nostra presencia,ut liber sit ab omni angaria, et pensione, sive portatico, cum offertis, et libertis, et cum commenditis suis, tam cum hiis, quos modo habet, quam quos in antea habere potuerit, et cum ipsa fracta Sancti Felicis, que in territorio eiusdem monasterii constructa est. Quicquid inde vobis legibus pertinet, et omnia que ibi a nostris antecessoribus, et nobilibus hominibus data sunt, ut amodo et deinceps in vestra sit potestate et dominacione firmiter per hoc nostrum roboratum preceptum; et neque a nobis, neque a nullis ex nostris iudicibus, comitibus, castaldeis, vel a quibuscumque agentibus habeatis aliquam requisicionem; sed perpetuis temporibus in vestra pemaneat potestate et dominacione laborandi, regendi, gubernandi, et exinde quicquid utile fuerit faciendi. Quod vero preceptum concessionis, ex iussione predicte potestatis, scripsi ego Ermengardus diaconus superius dicte gloriose potestatis. Actum in Benevento septimo anno imperii domni Lamberti imperatoris augusti, et secundo anno principatus post restauracionem eiusdem domini nostri gloriosi principis, mense augusto, prima indiccione.

CV II, n. 81, pp. 24-25