Città del Vaticano, Biblioteca Apostolica Vaticana, Barb. lat. 2724, cc. 152v-153a (Chronicon Vulturnense, II, n. 85)
source date: [914 November 16] [Capua (Caserta)]
edition published: 2021
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

In nomine domini nostri Iesu Christi. Landulfus et Atenulfus divina misericordia largiente Longobardorum principes. Noverit omnium fidelium nostrorum presencium scilicet ac futurorum sollercia, quia quamvis monasterium Sancti Vincencii habet presam suam intus hanc Capuanam civitatem, ubi fundatum esse videtur, tamen non erat apta habitacio ipsa abbati et monachis eiusdem cenobii. At ubi hoc ad nostram noticiam pervenit, convocatis episcopis, abbatibus, nostrisque magnatibus, cepimus tractare cum eis, ubi melius habitacio illius loci mutaretur. Erant enim parietes ecclesie erecti a bone memorie genitore nostro, quos cum propriis servis erexerat cum ipso castello, quod adiacet extra muros istius civitatis, cum amplissima presa a giro in girum, que ipsa presa a duabus partibus continet in platea foris muros civitatis; ab una parte coniungitur cum muro eiusdem civitatis; ex alia vero parte perexit usque ad alveum fluminis, in quo idem noster genitor monasterium una nobiscum constituere disposuit. Tunc omnibus placuit, ut in eo loco habitacio ipsius monasterii fieret. Nos autem divina inspiracione compulsi, pro mercede et redepmcione anime genitoris nostri, simulque et nostre, concessimus iam dictam presam ad edificandum monasterium in honore beati Vincencii, ubi nunc Deo favente domnus Godelpertus venerabilis abbas regimen tenere videtur, ubi cotidie Deo laudes reddantur in honore beati Vincencii, et oracio pro genitore nostro, nostrisque facinoribus. Ea videlicet racione, ut amodo et semper custos ipsius loci, et monachi, qui in eodem habitaverint loco, firmiter habeant et possideant eandem presam, qualiter de fine in finem decurrit, cum eisdem parietibus et omnibus introhabentibus subter vel super; et quod in antea ibi dono Dei firmatum, paruerit, absque contrarietate nostra vel heredum nostrorum, seu quibuscumque comitibus, castaldeis, iudicibus, vel qualiscumque persone retraccione vel inquietudine, ita ut nullus in predictam nostram concessionem, qualiter iudicatum est, quippiam invasionis vel contrarietatis ingerere ullo umquam tempore presumat; sed quieto iure habeat et possideat ipsam presam predicta ecclesia in perpetuum, qualiter iudicatum est. Ut autem hec nostra auctoritas pleniorem in Dei nomine optineat vigorem, manu propria subscripsi, et anulo nostro subtus sigillari iussimus. Data .XVI.o kalendas decembris, anno quinto patriciatus domni Landulfi et domni Atenulfi excellentissimorum principum, indiccione IIIa. Actum Capue.

CV II, n. 85, pp. 35-36